Kripto paraya vergi geliyor

Seçim sonrası Meclis'e kripto paralarla ilgili yeni düzenleme geliyor. Buna göre kripto paralardan işlem vergisi alınması gündemde.

KRONOS 25 Şubat 2024 EKONOMİ

31 Mart yerel seçimlerinden sonra Meclis’e gelmesi planlanan düzenleme ile kripto paralardan işlem vergisi alınması planlanıyor. Bu düzenlemeyle denetlenebilirliğin ve şeffaflığın da sağlanması planlanıyor.

Sabah gazetesinin haberine göre borsalara sermaye şartı getirilirken kuruluş sürecinde teminat istenecek. Kripto varlıkların ihraç ve dağıtımı, alım satım yapanların uyacakları ilkeler belirlenecek. Çalışmada kripto varlıklara hangi şartlarda hukuki nitelik kazandırılacağı belirlenirken kripto varlıkların belirli bir şifreleme ve algoritma üzerinden tanımlanmasının yasa teklifinde yer alacağı belirtildi. Ayrıca kripto varlıkların şifrelerinin kime ait olduğu yasaya eklenecek.

Kripto para için işlem vergisi dünyanın bir çok ülkesinde uygulanıyor. Avrupa Parlamentosu önceki yıl vergi alınmasına yönelik kararı onaylamıştı.

Almanya’da 600 euro üzerinde değerler için kazanç vergisi uygulanıyor. İsveç, kripto vergisi kapsamında yüzde 30’a varan oranda kesinti yapıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com