Binance’in kara para akladığı listede IŞİD ve El Kaide de var

Dünyanın en büyük kripto para borsası kara para aklamaktan suçlu bulundu. Genel müdür istifa etti. Binance, 4,5 milyar dolar ödeme şartı ile şimdilik nefes aldı.

KRONOS 22 Kasım 2023 EKONOMİ

2022 yılının kasım ayında kripto para borsası FTX’in iflası ile şoke olan piyasalar Binance depremi ile sarsıldı. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance kara para aklamaktan suçlu bulundu.

Şirketin genel müdürü (CEO) Changpeng Zhao (CZ) istifa ederken, CZ’nin 18 ay hapse mahkûm edilebileceği belirtiliyor.

Binance 15 ay içinde 1,81 milyar dolar ödeyecek ve Adalet Bakanlığı ile imzalanan feragatnamenin bir parçası olarak 2,5 milyar dolara daha el konulacak.

ŞİRKETE KAYYIM TAYİN EDİLECEK

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Seatle Federal Mahkemesi’ne sunulan belgelerde Binance’in terör örgütleri IŞİD ile El Kaide’nin para aklamasına göz yumduğu belirtildi.

Anlaşma, Binance hakkında uzun süredir devam eden soruşturmaları sona erdiriyor.  Zhao, Binance’deki çoğunluk hissesini koruyacak, ancak şirkette yönetici rolü üstlenemeyecek.

Zhao, Binance’e geri dönebilmesi için mahkeme tarafından bir kayyım (uyum gözlemcisi) tayin edilmesini müteakip üç yıl bekleyecek.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Changpeng Zhao’nun “Kanun dışı bir dijital varlık türev borsası işletmesinden kâr elde etmek için Emtia Borsası Yasası (CEA) hükümlerini bilerek göz ardı ettikleri” gerekçesiyle 2,9 milyar dolar ceza ödemeyi kabul ettiğini duyurdu.

ZHAO’NUN ŞAHSÎ CEZASI 150 MİLYON DOLAR

Açıklamada, “Önerilen rıza emri, Binance’in 1,35 milyar dolarlık haksız kazancı affetmesini ve CFTC’ye 1,35 milyar dolarlık para cezası ödemesini gerektiriyor ve Zhao’nun CFTC’ye 150 milyon dolarlık ceza ödemesini zorunlu kılıyor.” denildi.


 

CFTC başkanı Ian McGinley, “CFTC’nin Zhao ve şirketine karşı açtığı davanın bugün önerilen çözümü, Binance’in kurumsal mevzuattan kaçınma stratejisinin maliyetini yanlış hesapladığını açıkça ortaya koyuyor.” dedi.

CFTC kararı onay için ABD Bölge Yargıcı Manish Shah’a gönderdi. Kara para depremi Binance Coin’i (BNC) vurdu. BNC yüzde 10’a yakın değer kaybederek, 237 dolara geriledi.

2022 yılının kasım ayında FTX batmıştı. Battığı gün FTX’in piyasa değeri 32 milyar dolar seviyesindeydi.

Savcılar tutuklu yargılanan FTX’in genel müdürü Samuel Bankman-Fried hakkında 110 yıla kadar hapis cezası talebinde bulundu.

46 YAŞINDA DÜNYANIN EN ZENGİNLERİ ARASINA GİRMİŞTİ

Daha ziyade “CZ” olarak bilinen, Çin kökenli Kanadalı işadamı Changpeng Zhao, 10 Eylül 1977 tarihinde dünyaya geldi. Gençken ailesiyle birlikte Kanada’ya taşınmadan önce ilk eğitimini Çin’de aldı.

Kanada’da liseye devam etti ve daha sonra Montreal’deki McGill Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi diploması aldı. Mezun olduktan sonra, başlangıçta bir yazılım geliştiricisi olarak teknoloji endüstrisinde çalışmaya başladı.

2017 yılında Çin’de “Bitcoin First Ladysi” diye meşhur olan He Yi ile Binance’i kurmuştu. CZ, 10,2 milyar doları bulan şahsî serveti ile dünyanın en zengin işadamları arasında gösteriliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com