Küçük Şeyler’e sinemada ambargo

İlk hafta 100 salonda vizyona giren ve 6 bin 500 kişi tarafından izlenen Küçük Şeyler, sinema salonu sahiplerinin kararıyla 96 salonda vizyondan kaldırıldı.

KRONOS 08 Aralık 2019 KÜLTÜR

İstanbul’da emlak sektörü ve kentsel rant üzerinden bir işsizlik krizini konu alan Kıvanç Sezer’in ikinci uzun metraj filmi Küçük Şeyler‘in, 100 salonda gösterime girmesine rağmen, gösterildiği salon sayısı 4’e kadar düştü.

İşsizlik krizinin kentli orta sınıf bir çiftin evliliğini nasıl test ettiğini anlatan bir filmin yönetmeni Kıvanç Sezer, sinema salonlarında filmin afişlerinin asılmadığını ve makine bozuk gibi gerekçelerle seansın iptal edildiğini belirtiyor.

İlk hafta 100 salonda vizyona giren ve 6 bin 500 kişi tarafından izlenen Küçük Şeyler, sinema salonu sahiplerinin kararıyla 96 salonda vizyondan kaldırıldı. İzleyicilere çeşitli bahaneler sunarak filmi gösterimden kaldıran salon sahipleri, gişe yapabilecek filmlere ve sektörde tekelleşmiş dağıtımcıların filmlerine yer veriyor.

BAĞIMSIZ SİNEMAYA YER YOK!

Sendika.Org’a konuşan Kıvanç Sezer, “Şöyle örneklerle karşılaştık. Aynı salonda vizyonda olan iki film var; biri bizim filmimiz diğeri başka bir film. Salona bizim afişimiz asılmıyor. Bunun gibi birçok olayla beraber filmimiz 100 kopyadan 4 kopyaya düştü.” dedi.

Bağımsız sinemanın salonlarda kendine çok kısıtlı yer bulabildiğini, filmin yalnızca Ankara ve İstanbul’da gösterimde olduğunu belirten Sezer, salonlarla iletişime geçtiklerini belirterek, salonlarından durumun düzeltildiğine dair geri bildirim aldıklarını ancak bunun ne boyutta olduğunu bilmediklerini söyledi. Sezer, filmin vizyona girmesinden kısa bir süre sonra böyle bir olayın yaşanması dolayısıyla filmin seyirciyle buluşamadığına dikkati çekti.

Sezer ayrıca şunları söyledi: “Sinema salonu sahipleri bağımsız filmleri ‘Bunlara zaten seyirci gelmez’ olarak görüyorlar. Salonlar tanıtımlarında bu tarz filmlere yeterince yer almıyor. Biz de serinin ilk filmi Babamın Kanatları’nda olduğu gibi emek-meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütleri ile iletişime geçerek toplu gösterimler yapmaya başladık. Bu örgütlerin ilgi göstermesi ile beraber bu toplu gösterimler sürecek.”

3 BİLETE 1 KİTAP KAMPANYASI

Sinema salonlarının Küçük Şeyler‘e uyguladığı ambargo sonrası sosyal medyada “3 bilete bir kitap” kampanyası başlatıldı. Kampanyaya filmin yönetmeni Kıvaç Sezer de, “Benden de filme giden üç kişiye poster. Biletleri çekip gönderin.” diyerek katıldı.

Dünya prömiyerini Temmuz ayında gerçekleşen 54. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali kapsamında yapan ve Adana Altın Koza Film Festivalinden üç ödülle dönen yönetmen Kıvanç Sezer’in ikinci uzun metraj filmi Küçük Şeyler, 56. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Erkek ve En İyi Kadın oyuncu ödüllerini başka filmlerle paylaştı.

Başrollerini Alican Yücesoy ve Başak Özcan’ın paylaştığı Küçük Şeyler, Onur ve Bahar çifti üzerinden ışığı sönen bir ilişkiyi anlatıyor. Yer yer dramatik, yer yer absürt bir tonun hakim olduğu, mizahın eksilmediği film izleyiciye kendi hayatından kesitler bulmaya çağırıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com