Kulis: Erdoğan biletini kesti, Merkez Bankası Başkanı Erkan gidici

Ekonomist Erdal Sağlam, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'la ilgili bir kulis bilgisi paylaştı: "Erkan’ın görevde kalmasının artık çok zorlaştığı anlaşılıyor. Cumhurbaşkanlığı’nın seçimlere rağmen 'daha önceden ayrılsın' gibi bir karar verme ihtimali olduğunu da söylemeliyim."

KRONOS 19 Ocak 2024 GÜNDEM

Babasına kurumda özel oda ve makam aracı verdiği iddia edilen Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan tartışmaların odağında. Ekonomist Erdal Sağlam, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’la ilgili bir kulis bilgisi paylaştı.

Erkan’ın ABD’den dönmediğine dikkat çeken Sağlam, “Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın görevde kalmasının artık çok zorlaştığı anlaşılıyor. Erkan’ın yılın ikinci yarısını başkan olarak görme ihtimali çok azalmış durumda. Bunu tahmin olarak söylerken Cumhurbaşkanlığı’nın seçimlere rağmen ‘daha önceden ayrılsın’ gibi bir karar verme ihtimali olduğunu da söylemeliyim.” dedi.

Erdal Sağlam, 10 Haber‘de kaleme aldığı yazısında şunlara dikkati çekti:

“Merkez Bankası koridorlarında son günlerin konusu Başkan Gaye Erkan’ın yakın zamanda ayrılacağına ilişkin söylenti ve beklentiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Erkan’la ilgili rahatsızlıkları olduğu, Erkan’ın yakın zamanda ayrılmak zorunda kalacağı personel arasında yoğun olarak konuşulmaya başlandı.

Bu yazı öncesinde soruşturduğumda Başkan Gaye Erkan’ın son günlerde merkez bankası personeli tarafından görülmediğini, ama nerede olduğu konusunda bilgi olmadığını öğrenmiştim.

Sorduğumda üç başkan yardımcısı ve ilgili personelin Türkiye’de olduğunu da söylediler. Ayrıca Başkan Gaye Erkan’ın 10-11 Ocak toplantıları öncesinde yılbaşında ABD’ye gittiğini de öğrendim.

Başkan’ın bu açıklaması büyük ihtimalle New York toplantısından sonra ABD’de kalmaya devam ettiğini de gösteriyor. Başkan Gaye Erkan’ın “ekonomi ve iş dünyasıyla yaptığı görüşmeler sırasında haberi öğrendiğini” söylemesi baştaki duyumumun ispatı oldu. Ancak garip olan, bir Merkez Bankası Başkanı’nın 18 gündür ABD’de olması ve bunun ilgili kesimler tarafından bile bilinmemesi.


 

‘RAHATSIZLIK HAD SAFHADA’

Soruşturmalarımda Başkan Gaye Erkan’ın ve özellikle babasının kurumsal işlere bu kadar karışmasının yarattığı rahatsızlığın had safhaya ulaştığına şahit oldum.

Özetle konu Ankara’da en üst seviyede rahatsızlık yaratmış durumda. Bu haberlerin sadece başkanın kendisine değil, Merkez Bankası’na da, uygulanan programa da darbe vurduğu çok açık.

Kişisel tahminim o ki seçimlere kadar bu konular sumen altı edilmeye çalışılsa da, Başkan Gaye Erkan’ın yılın ikinci yarısını başkan olarak görme ihtimali çok azalmış durumda. Bunu tahmin olarak söylerken Cumhurbaşkanlığı’nın seçimlere rağmen “daha önceden ayrılsın” gibi bir karar verme ihtimali olduğunu da söylemeliyim.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com