Kulis: Erdoğan sonrasına hazırlık mı var?

Gazeteci Talat Atilla, siyasi kurmay ve bürokratlardan oluşan "eski Erdoğancılar"ın harekete geçtiğini iddia etti. Gazeteci İsmail Saymaz ise "Erdoğan kendi siyasi çıkmazında bir yol arayışında" dedi.

KRONOS 09 Temmuz 2024 GÜNDEM

Gazeteci Talat Atilla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi kurmay ve bürokratlarından oluşan “eski Erdoğancılar”ın harekete geçtiğini ve “Erdoğan’ın ömrünü planladıklarını” iddia etmişti.

Talat Atilla, “Bağrında nice siyasi semboller barındıran Hamamönü semtinde gizlice buluşuyorlar. Erdoğan’ın ömrünü planlıyorlar. Yavaş yavaş adeta adı konmamış bir ‘Hamamönü Partisi’ kuruldu. Tek eksikleri İçişleri Bakanlığı’na verecekleri dilekçe” demişti.

Gazeteci İsmail Saymaz, bu iddiaya ilişkin, “Türkiye’de Erdoğan hayattayken ondan doğacak bir siyasi partinin ömrü uzun sürmez” dedi.

Saymaz, “Erdoğan kendini yenileyebilir mi bunu tartışabiliriz. Davutoğlu’nun yanında olan eski dava arkadaşlarını isteyebilir. Mesela Selim Temurcu. Bunlar şimdi keni bulundukları yerde öze dönüş iddiasının taşıyıcıları. Erdoğan bir yeniliği başarabilir, bir başkasının dönüştürücü etkisi yok” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN KENDİ SİYASİ ÇIKMAZINDA BİR YOL ARAYIŞINDA’

Saymaz şunları söyledi:

“Erdoğan 22 yıllık iktidarında Türk islamcılığının ne kadar hayali varsa yerine getirdi. Onun karşısına neyle çıkabilirler? Türkiye’de Erdoğan hayattayken ondan doğacak bir siyasi partinin ömrü uzun sürmez. Dolasıyıyla Erdoğan’dan kopabilecek bir siyasi hareketin Erdoğan varken başarılı olması mümkün değil. Bir de devlet o alanı kapatıyor. Erdoğan’ın siyasi gücüyle devletin bürokratik gücü birleşiyor ve o mahalle yeni bir alana kapatılıyor. O nedenle ben ihtimal vermiyorum.

Erdoğan’ın aksakallıları bu yaştan sonra parti kurmaz. Erdoğan kendini yenileyebilir mi bunu tartışabiliriz. Davutoğlu’nun yanında olan eski dava arkadaşlarını isteyebilir. Mesela Selim Temurcu. Bunlar şimdi keni bulundukları yerde öze dönüş iddiasının taşıyıcıları. Erdoğan bir yeniliği başarabilir, bir başkasının dönüştürücü etkisi yok. Erdoğan kendi siyasi çıkmazında bir yol arayışında.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com