Kulis: İşte AKP’de cumhurbaşkanı seçilmesi için konuşulan yeni baraj oranı

Gazeteci Nuray Babacan, AKP kulislerinde Cumhurbaşkanının yüzde 50+1 yerine, 40+1 oyla seçilmesinin konuşulduğunu aktardı.

KRONOS 16 Nisan 2024 GÜNDEM

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, cumhurbaşkanının seçilmesi için gerekli yüzde 50+1’in değiştirileceği iddialarına ilişkin AKP kulislerini aktardı. Babacan, Cumhurbaşkanının yüzde 50+1 yerine, 40+1 oyla seçilmesinin gündemde olduğunu yazdı.

Babacan, “AKP içerisinde bazı isimlerin seslendirdiği Cumhurbaşkanı seçilmeyi kolaylaştırma, ittifaklara duyulan ihtiyacı azaltma, devredilen yüzlerce yetkiye rağmen halkın yarısından daha azının onayını alan bir cumhurbaşkanı seçtirme planları, yerel seçim yenilgisinin ardından yeniden tartışılacak” dedi.

Babacan, AKP’de Erdoğan’ı yeniden seçtirme planlarının konuşulduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Bu konudaki çalışmalara geçmeden önce, AKP içinde 40 artı 1’e neden ihtiyaç duyulduğunu anlatan ‘eski planlara’ dönelim. Parti kurmayları, bunu gerekçelendirirken ilginç bir plandan söz ediyorlardı… Onlara göre aslında buna Tayyip Erdoğan sonrasında ihtiyaç duyulacak. Muhafazakar milliyetçi tabanın tek başına iktidarda kalabilmesi için 40 artı 1’e ihtiyaç var.

AKP’nin başına kim gelirse gelsin Erdoğan gibi olamayacak. Partideki erime de göz önüne alınınca, bu ideolojinin iktidarda kalmasının yolu bu. Muhafazakar tabanın yüzde 16 ile başlayan yolculuğunun, AKP iktidarları döneminde yüzde 35’lere yükseldiği biliniyor. Partideki milliyetçi evrilmenin de payıyla yüzde 40’lık bir ivmenin yakalanabileceği yorumları yapılıyordu…”

ERDOĞAN DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya dönüşü uçakta gazetecilere cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 şartının değişmesinin “isabetli olacağını” söylemişti:

“Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Ama oy sayısı itibarıyla ‘en fazla oyu alan aday seçilir’ denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com