Kulis: İşte Erdoğan’ın masasındaki en düşük emekli maaşı

En düşük emekli maaşını yükseltecek düzenlemeler bu hafta içi Erdoğan'a sunulacak. Kulislere göre en düşük emekli maaşının en az 12 bin TL'ye çıkarılması planlanıyor.

KRONOS 08 Temmuz 2024 GÜNDEM

Kulislere göre AKP kurmayları en düşük emekli maaşının artırılması için harekete geçti. Bu kapsamda en düşük emekli maaşını yükseltecek düzenlemeler bu hafta içi Erdoğan’a sunulacak.

Ekonomim’in haberine göre mevcut durumda 10 bin TL olan en düşük emekli maaşının en az 12 bin TL’ye çıkarılması planlanıyor.

Geçtiğimiz dönemde SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan yüzde 24.73’lük zam, 10 bin TL’nin altında maaş alan emeklilere yansımamıştı. Bu durum, milyonlarca emeklinin hoşnutsuzluğuna neden oldu.

Bunun üzerine AKP’nin ekonomi kurmayları, en düşük emekli maaşını artırmak için çalışmalar başlattı.

FORMÜLLER ERDOĞAN’A SUNULACAK

Bu kapsamda, çeşitli formüller üzerinde çalışılıyor ve bu formüllerin hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulması bekleniyor.

Yaklaşık 3 milyon emekli şu anda 10 bin TL maaş alıyor. AKP’nin ilk önerisi, en düşük emekli maaşını 12 bin TL’ye çıkarmak. Enflasyon farkının belirlenmesiyle birlikte, kök maaş üzerinden yapılan zam oranının en düşük maaşlara yansımadığı gerekçesiyle bu adım atılıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com