Kulis: Meclis’in erken seçim kararı almasının önü kıl payı açılabilir

Gazeteci Nuray Babacan'ın kulisine göre AKP, Erdoğan'ın yeniden adaylığı için parmak hesabı yaptı: "Bazı bağımsız milletvekillerinin de desteği ile TBMM’nin erken seçim kararı almasının önü kıl payı açılabilir."

KRONOS 26 Mart 2024 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin milletvekilleriyle. (Depo Photos)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bu benim son seçimim, finalim” sözlerinin yankıları sürüyor. Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, Erdoğan’ın yeniden aday olması için AKP’nin parmak hesabı yaptığını aktardı. Erken seçim kararının alınması için AKP ile MHP’nin 313 sandalye sayısının yetmediğini belirten Babacan, “İYİ Parti’nin destek vermesi durumunda bu sayı 351’e ulaşıyor. HÜDA-PAR’ın 4, YRP’nin 4 sandalyesi bulunuyor. Bu partilerin de ortak hareket etmesi durumunda sayı 359 oluyor. Bazı bağımsız milletvekillerinin de desteği ile TBMM’nin erken seçim kararı almasının önü kıl payı açılabilir. Yapılan hesaplar şimdilik böyle…” ifadelerini kullandı.

Nuray Babacan şunları aktardı:

“Erdoğan’ın yeniden adaylığının yolunun açılması için partide tartışılan formüle göre, 2028 Mayıs ayında yapılması gereken seçimlerden bir yıl önce TBMM’nin seçimlerin yenilenmesi kararı alınması için teklif verilecek.

Anayasa’ya göre TBMM’nin seçim kararı alabilmesi için 360 milletvekilinin desteği gerektiğinden “kimlerden destek alınabilir” sohbetleri yapılıyor. Cumhur İttifakı’nın sandalye sayısı bu kararın alınmasına yetmiyor. Ancak, parti kurmayları, “Seçimlerin yenilenmesi gündeme gelirse muhalefetin de destek vereceğini düşünüyoruz. Seçimden kaçamazlar” yorumunu yapıyorlar.

‘İYİ PARTİ VE YRP DESTEK VERİRSE…’

Partililer, seçimlerin yenilenmesi kararının alınması için TBMM’ye MHP ile birlikte ortak bir teklif sunabileceklerini dile getiriyorlar. Muhalefet, bugünden bu topa girmiyor. Mevcut duruma göre, AKP ve MHP’nin toplam sandalye sayısı 313. İYİ Parti’nin destek vermesi durumunda bu sayı 351’e ulaşıyor. HÜDA-PAR’ın 4, YRP’nin 4 sandalyesi bulunuyor. Bu partilerin de ortak hareket etmesi durumunda sayı 359 oluyor. Bazı bağımsız milletvekillerinin de desteği ile TBMM’nin erken seçim kararı almasının önü kıl payı açılabilir. Yapılan hesaplar şimdilik böyle…”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com