Kulis: Mehmet Şimşek karşı çıksa da asgari ücrete yeni zam geliyor

Ekonomist Şeref Oğuz: "Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek bir yılda ikinci kez zam yapılmasına kökten karşı ancak asgari Ücret Tespit Komisyonu haziranda yeniden toplanacak. TÜSİAD da zamma sıcak bakıyor."

KRONOS 27 Şubat 2024 EKONOMİ

Ekonomist Şeref Oğuz, asgari ücretle ilgili Ankara ile işçi ve işveren sendikalarından aldığı kulis bilgilerini paylaştı. Yılda iki zam ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen Şeref Oğuz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ise ikinci zamma şiddetle karşı çıktığını belirtti.

Ekonomim.com’a konuşan Şeref Oğuz, Merkez Bankası’nın enflasyonun mayıs ayında zirveye ulaşacağını birçok raporunda açıkça belirttiğini ve haziran ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeniden toplanacağını ifade etti.

Oğuz, özellikle işverenleri mevcut asgari ücretle İstanbul gibi büyükşehirlerde çalıştıracak personel bulamadığına değinerek, artış talebine bu kesimin de sıcak baktığını aktardı. Bölgesel asgari ücretin de değerlendirileceğine dikkat çeken Şeref Oğuz, şunları söyledi:

“Asgari ücrete yeniden artış yapılıp yapılmayacağı en çok merak edilen konuların başında geliyor. Evet asgari ücrette yeni bir düzenleme gelecek. Çünkü mayıs ayında enflasyon yüzde 75’i aştığı zaman çalışma barışının bozulmaması için asgari ücretin yeniden düzenlenmesi için hem talep var hem de beklentisi var.

Her ne kadar Cumhurbaşkanı yılbaşında asgari ücretin artık yılda bir kere açıklanacağını söylese bile bunun kararını kamu ya da Cumhurbaşkanı değil, enflasyonun kendisi verecek. Zira Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, kamu, işveren ve işçinin yanısıra bir tane daha sandalye var orada. O sandalyede biri oturuyor, gizli biri. O sandalyede enflasyon oturuyor. Ve diyor ki; ‘Çalışanın cebine ne koyarsan ben onu oradan almakla mükellefim’…

ZAM TALEBİ TÜSİAD’DAN GELDİ

Asgari ücretin yılda iki kez artırılması talebi sendikalardan değil TÜSİAD’dan geldi. 2021 enflasyon da birden atağa geçince TÜSİAD, ‘Biz çalıştıracak insan bulamıyoruz asgari ücreti artıralım’ dediler ve yılda iki kereye çıkarıldı asgari ücret artışı. Aynı şekilde gerek işverenler, gerek konuştuğum kamu görevlileri ve çalışanların beklentileri asgari ücretin enflasyona bağlı olarak bu yıl içinde bir kez daha artırılması yönünde.

BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET GÜNDEMDE

Bunun dışında bölgesel asgari ücret olabilir mi bu da tartışılıyor. Örneğin Bingöl’deki asgari ücretle İstanbul’daki asgari ücret aynı mı olmalı, bölgesel asgari ücret uygulanır mı? değerlendirmesinin yaşanacağı seçim sonrası bir haziran ayı bizi bekliyor olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek asgari ücrete ikinci kez zam yapılmasına kökten karşı. Orta Vadeli Program’da asgari ücretin yılda iki kez düzenlenmesinin karşılığı yok. Ancak dediğim gibi çalışma barışının bozulmaması ve endüstrinin istihdam kaybından dolayı bunu yapacaklar.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com