Kulis: Özhaseki’nin istifasının arka planında beşli çete var

Gazeteci Sedat Bozkurt: "Özhaseki’nin istifası net tavırdır. Özhaseki’nin yerine Murat Kurum’un atanması da bu tavra Erdoğan tarafından verilen bir cevaptır. Özhaseki’nin gitmesinin tek nedeni iktidarın yörüngesindeki müteahhitlerdir. Yani o bilinen adlarıyla muhtelif beşli çeteler."

KRONOS 07 Temmuz 2024 GÜNDEM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki’nin istifasının arka planı halen tartışılıyor. Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt’a göre Mehmet Özhaseki’nin istifasının nedeni “beşli çete” olarak bilinen iktidara yakın büyük müteahhitlik şirketleri var.

Bozkurt, “Özhaseki’nin istifası net tavırdır. Özhaseki’nin yerine Murat Kurum’un atanması da bu tavra Erdoğan tarafından verilen bir cevaptır. Özhaseki’nin gitmesinin tek nedeni iktidarın yörüngesindeki müteahhitlerdir. Yani o bilinen adlarıyla muhtelif beşli çeteler. Mesele de onlarla mücadele etmesi değil, istediklerini yapmaması” dedi.

Sedat Bozkurt’un yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Ucube bir sistemle acayip bir dönemden geçiyor Türkiye. Ucube sistem kendini tahkim ettikçe acayiplikler de artıyor. Geçtiğimiz günlerde 2 bakan görevlerinden ayrıldı. (Ayrıldı diyorum, “af” meselesini meşrulaştırmamak lazım) Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın uzun zamandır görevden ayrılma niyetinin olduğu biliniyordu. Sağlık sektöründe yatırımları bulunan ve bakanlığı döneminde de bu yatırımları hayli artan bir iş insanı. Sorumluluğu altındaki bakanlıkta da sistemi bile rahatsız edecek kadar cemaat örgütlenmesi mevcut.

SADECE BAKANLIKTAN AYRILMADI

Özhaseki ise AKP’nin önemli ismi. Sadece bakanlıktan ayrılmadı, siyaseti bıraktığını açıkladı. Her iki bakan da görevden ayrılmayı Erdoğan ile görüşmeden açıkladıkları için sıkıntı yarattılar. Erdoğan hezimetle sonuçlanan yerel seçim sonrasında dile getirdiği değişimi hem partide hem de bakanlar arasında yapmak için büyük kongreyi bekliyordu. Beklentiyi taze tutmak için zamana yaymıştı.

Özhaseki’nin istifası net tavırdır. Özhaseki’nin yerine Murat Kurum’un atanması da bu tavra Erdoğan tarafından verilen bir cevaptır. Özhaseki’nin gitmesinin tek nedeni iktidarın yörüngesindeki müteahhitlerdir. Yani o bilinen adlarıyla muhtelif beşli çeteler. Mesele de onlarla mücadele etmesi değil, istediklerini yapmaması. (Bakana yaptıramadıkları zaman kimi aradıklarını tahmin etmişsinizdir) O nedenle dikkat edin bakanlıktan ayrılıp Kayseri’ye gittiği zaman yaptığı açıklamada hep üstüne basa basa “kamu kaynağını, kul hakkını” korumaktan söz etti, ima etme gereği bile duymadan.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com