Kulis: Yeniden Refah, AKP’den hangi büyükşehirleri istedi?

Kulislere göre, Yeniden Refah Partisi, AKP ile ittifak görüşmelerinde iki büyükşehir, iki şehir ve 35 ilçe üzerinden pazarlık yaptı.

KRONOS 06 Şubat 2024 GÜNDEM

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a destek veren Yeniden Refah Partisi ile AKP arasında yerel seçim için yapılan ittifak görüşmelerinde anlaşma çıkmadı. Sözcü yazarı Aytunç Erkin, iki parti arasındaki görüşmelerin perde arkasını yazdı. Erkin, “Biraz derinleri kazıdığımda, iddialara göre; Yeniden Refah Partisi’nin iki büyükşehir Kocaeli ve Sakarya’yı istediğini, iki şehir ve 35 ilçe üzerinden pazarlık yaptığını öğrendim. AKP kanadının da bu teklife sıcak bakmadığı ifade edildi” kulisini paylaştı.

Yeniden Refah lideri Fatih Erbakan’ın “AKP’nin beş görüşmede de bize dengeli ve adil bir teklifle gelmediğini gördük” ifadesini hatırlatan Erkin, üst düzey bir YRP yetkilisiyle yaptıkları konuşmayı aktardı:

“‘Cuma günü ellerinde talep yoktu. Taleplerimizden geri adım atıp atmayacağımızı yoklamaya geldiler. İstanbul, Sultanbeyli, Sultangazi, Ankara’da Pursaklar örneğin. Onlar da ‘Biz adayımızı gösterdik’ dediler. Oysa biz 14 Mayıs seçimleri öncesinde cumhurbaşkanı adayımızı geri çektik.

Görüşme sonrasında bize dönüş yapacaklarını ifade ettiler. Aslında biz cuma günü açıklamayı yapacaktık fakat perşembe günü öğleden sonra arandığımız için erteledik. Fatih Bey de ‘Görüşün’ dedi Ancak… Taleplerden geri adım atmadığımızı gördüler biz de pazartesi yapacağımız açıklamayı ‘Beklemeye gerek yok. Uzamasın’ diye cumartesi gününe aldık.’


 

‘BİZE BİR ŞEY VERME NİYETİNDE DEĞİLLER’

Aynı yetkiliye ‘Sakarya ve Kocaeli büyükşehirleri de istediniz mi?’ diye sordum:

‘İlk görüşmelerde bu talep vardı. Adaylarını açıkladıklarını söylediler. İşin özü bir şey verme niyetinde değillerdi. Şuna inanın: Teşkilatlar istemiyor. 14 Mayıs öncesinde de ‘Ya bizdensin ya da dış güçlerdensin’ söylemine mecbur kaldık. Bakın yerel seçimde ittifak yapmama kararı aldık, nasıl yalanlar söyleniyor. Bir de 14 Mayıs öncesinde aday olarak çıksaydık başımıza neler gelirmiş.’ (…)”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com