Kürt siyasetçilerde ‘çözüm süreci’ çatlağı: ‘Zana ve Demirtaş diyor ki…’

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli'den isim vermeden Demirtaş ve Leyla Zana'ya gönderme: "Diyorlar ki ‘muhatap Erdoğan’dır, Erdoğan ile çözüm olur.’ Erdoğan’ın ipiyle artık kuyuya inilmez."

KRONOS 26 Mart 2024 GÜNDEM

Yerel seçimlere kısa bir süre kala Kürt cephesinden çözüm sürecine ilişkin gelen açıklamalar artmış durumda. Bir süredir AKP ile DEM Parti arasında görüşmeler yapılıyor iddiası, Leyla Zana ve Selahattin Demirtaş’ın “Muhatap Erdoğan” açıklaması sonrası başka bir aşamaya evrildi.

DEM Parti’nin tutuklu Ankara adayı Gültan Kışanak’ın ardından DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli de AKP ile çözüm süreci iddialarına olumsuz yanıt verdi.

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, isim vermeden Leyla Zana ve Selahattin Demirtaş’a göndermede bulundu.

Temelli, çözüm süreci taleplerine ilişkin Iğdır’da yaptığı konuşmada “Diyorlar ki ‘muhatap Erdoğan’dır, Erdoğan ile çözüm olur.’ Erdoğan’ın ipiyle artık kuyuya inilmez” ifadelerini kullandı.

GÜLTAN KIŞANAK: ZAYIF İHTİMAL

Gültan Kışanak da seçim sonrası yeni çözüm süreci ihtimali için “çok zayıf” demişti.

Kışanak, “AKP iktidarının bizlere ne yaşattığını biliyoruz; hala da yaşıyoruz. İktidarlar gelir geçer, Kürt sorunu kalır; cumhuriyetin yüzyılı böyle geçti. İkinci yüzyıl da böyle geçsin istemiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.


 

Ahmet Türk’ün açıklamalarına da itiraz eden Kışanak, “CHP isterse, Kürt sorununu rahatlıkla çözebilecek bir partidir. Cumhuriyetin kurucu partisi olması nedeniyle bu konuda büyük bir sorumluluk altındadır. Ama “isterse” kelimesinin özellikle altını çiziyorum” demişti.

Sezai Temelli, 2021 yılında dönemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çözüm sürecinde HDP’yi muhatap alacaklarına yönelik açıklamasına, “Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” yanıtını vererek tartışmalara neden olmuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com