Kurtulmuş: Normal süreçlerle 2030’a kadar bu insanları atamazdık

KRONOS 18 Kasım 2019 GÜNDEM

AKP’nin genel başkanvekili Numan Kurtulmuş, 15 Temmuz’dan sonra ihraç edilen KHK’lılarla ilgili, “Eğer normal süreçlerle bunları atmaya kalksaydık 15 Temmuz’dan bu yana bunları 2020 yılına kadar, 2030 yılına kadar devlet memurluğundan çıkaramazdık.” dedi.

İnternethaber’den Hadi Özışık’ın Youtube kanalındaki programına katılan Kurtulmuş, KHK’lılarla ilgili sorunların hatırlatılması üzerine ise, “Devlet refleksi” ifadelerini kullandı.

‘NORMAL SÜREÇLERLE ATAMAZDIK’

Kurtulmuş’un yaptığı açıklamaların ilgili bölümleri şöyle:

Her hafta, daha geçen hafta bile verilen idam cezaları, müebbet hapis pardon müebbet hapis cezaları, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları var. Onlarca davada yüzlerce binlerce mahkumiyet var. İrtibatları ve iltisakları ispatlanmış olan binlerce insan var. Eğer bunlar, normal süreçleri devam etseydi, neden KHK oldu onu söylemek için söylüyorum. Eğer normal süreçlerle bunları atmaya kalksaydık 15 Temmuz’dan bu yana bunları 2020 yılına kadar, 2030 yılına kadar devlet memurluğundan çıkaramazdık. Devlet kendisini korumak için böyle acil olağanüstü bir tedbir almıştır.

‘BERAAT ETMİŞ OLABİLİR AMA…’

Berat eden KHK’lılarla ilgili ise Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı:

Bir insanın beraat etmesiyle örgüt üyeliği arasında birebir ilişki yoktur. Yani, bir insan isnat edilen suçtan beraat etmiş olabilir ama bu kişinin örgüt üyeliği olmadığı anlamına gelmez. Örgüt üyeliğini zaten başka isnadında kurtulduğu anlamına gelmez. Örgüt üyeliğini zaten başka şeylerle delillerle ortaya koyuyorsunuz. Onların bir takım delillerini de burada sıralamayayım. Bunlar örgüt üyeliği kesin ama bir suç işlememiş… Siz suç ilmediği için içeriye hapse koymuyorsunuz ama örgüt üyesi olduğu için devlet memuru yapmıyorsunuz.

’15 TEMMUZ BAŞARILI OLSAYDI…’

Kurtulmuş, 15 Temmuz’un başarılı olması halinde KHK’lar ile atılmış olanların çok büyük bir kısmına devletin en üst düzey kademelerinde görev verileceğini de öne sürdü.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com