Kuyumcu, ‘yavru’ ponziyle vurgun yaptı: Seçil Erzan taktiği

'Yavru' adı verdiği sisteme dahil ettiği müşterilerine piyasa değerinin altında altınlar üzerinden yüzde 30'a varan kar payı vaat eden kuyumcu 500 milyon lirayla kayboldu. Kuyumcunun, bankacı Seçil Erzan'ın yöntemine benzer bir yöntem kullandığı ortaya çıktı.

KRONOS 04 Ocak 2024 GÜNDEM

Son olarak bankacı Seçil Erzan’ın futbol dünyasının ünlü isimlerini dolandırmasının ardından her geçen gün yeni bir ‘ponzi’ vurgunu ortaya çıkıyor. Son vurgun Bursa Orhangazi’den.

AA’nın aktardığına göre ilçede kuyumculuk yapan 44 yaşındaki A.Ö., çevresindeki kişilere “kendi emanetine” bırakmaları şartıyla piyasa fiyatının altında değerlerle Cumhuriyet altını satmaya başladı.

Bir süre sonra kar amaçlı emanete altın bırakanların sayısının artmasıyla sistem büyüdü ve A.Ö., altın üzerinden kar payı dağıtmaya başladı.

PONZİNİN ADI ‘YAVRU’

“Yavru” adı verilen sistemde, parasıyla gelen müşterilere altın satan A.Ö, bunu emanetinde tuttuğunu söyleyerek daha sonra belirli periyotlarda yüzde 4 ila yüzde 30 arasında değişen oranlarda kar payı dağıttı.

A.Ö.’nün bir süredir taahhüt ettiği altınları ya da altın değerinde parayı sahiplerine zamanında teslim etmekte zorlanması üzerine bazı kişiler sistemden çıkmak istedi.

Kuyumcu dükkanının açık olmadığını gören bu kişilerden bazıları, telefonla aradıkları A.Ö.’ye ulaşamadı. Mağdurlar, kuyumcunun kaçtığını ileri sürerek savcılığa şikayette bulundu.

3 KİŞİ GÖZALTINDA 

Orhangazi Cumhuriyet Başsavcılığı, dolandırıcılık şikayetleri üzerine soruşturma başlattı.

Polis, Mustafa Kemal Paşa Caddesi’ndeki dükkana giderek çevresine emniyet şeridi çekti.

Savcılık izniyle kuyumcunun kapısı itfaiye ve çilingir marifetiyle açılmak istense de açılamadı.

Kuyumcuda çalışan 3 kişinin gözaltına alındığı, çok sayıda kişiyi 500 milyon liradan fazla dolandırdığı iddia edilen A.Ö.’nün yakalanması için başlatılan çalışmanın sürdüğü açıklandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com