Haftada 4 gün mesai, maaş ve ikramiye zamlı

Haftada 4 gün mesaiye geçen firmalar tahminlerin aksine sonuçlardan memnun. Verimliliği artıran yeni mesai süreleri sanayi devlerinin de dikkatini çekti.

KRONOS 05 Aralık 2023 EKONOMİ

Dünyanın en pahalı spor otomobillerden biri olan Lamborghini’de haftalık mesai dört güne indi. Mesai saati azalsa da işçilerin maaşlarında herhangi bir azalma olmadığı gibi ikramiyeler de yüzde 50 artacak.

FIOM ve FIM-CISL sendikaları işveren ile imzalanan mukaveleyi “tarihî” diye nitelendirdi.

İngiltere gibi diğer Avrupa ülkelerinde de benimsenen benzer dört günlük haftalık programlar, çalışanların daha kısa sürede daha fazla çalıştığını, işte kalma ve işe alımda iyileşme olduğunu ve hastalık seviyelerinin düştüğünü ortaya çıkardı.

YILLIK ÇALIŞMA GÜNÜ 31 GÜN AZALACAK

FIOM ve FIM-CISL’den yapılan açıklamada, “Daha az çalışın, daha iyi çalışın, bu müzakereye yön veren ve kapsamlı bir akıl yürütmenin parçası olan prensip budur.” dedi.

Sendikalar, iki vardiya dönüşümlü çalışma düzenine sahip üretim işçilerinin haftada beş günlük çalışma ile dört günlük hafta arasında geçiş yapacağını ve her yıl mesai gün sayısında 22 günlük tenkisata gidileceğini kaydetti.

Üç vardiyalı rotasyona tabi olan işçiler haftada 5 günlük ve dönüşümlü olarak 4 günlük iki haftaya sahip olacak ve yıllık çalışma günleri 31 gün kısaltılacak.

İKRAMİYELERE DA ZAM GELDİ

Almanya’nın otomotiv devi Volkswagen’in (VW) iştiraki Lamborghini’de çalışanlar için kullanılan ve aynı zamanda 500 yeni iş, yıllık ücretlerde artış ve daha fazla işgücü yardımını da içeren çerçeve mukavelenin daha geniş bir şekilde yeniden müzakere edilmesinin bir parçası.


 

İşçilere ödenen mevcut değişken ikramiyelerde yüzde 50’lik bir artışın yanı sıra bu ay ödenecek 1.000 euronun (1.081 Amerikan Doları) üzerinde bir defaya mahsus ikramiyeyi de içeriyor.

Gözlük imalatçısı Essilorluxottica, İtalyan fabrikalarında yılda 20 hafta boyunca dört günlük haftalık çalışma modelini test etmek için işçi sendikalarıyla anlaştı.

Havacılık ve savunma grubu Leonardo’nun da aralarında bulunduğu diğer İtalyan gruplar da esnek çalışma avantajlarını üretim tesislerine genişletmek için sendikalarla görüşmelerde bulunuyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com