Leeds’te ‘Gazetecilere Özgürlük’ sergisi açıldı

NECATİ KOLA 01 Aralık 2019 DÜNYA

Türkiye’de tutuklu bulunan, yargılanan, kimi altı yıl kimi de müebbet hapis cezasına çarptırılan, tahliye olsa bile herhangi bir medya kuruluşunda yazamayan, yazdığı takdirde tekrar gözaltına alınan ya da hakkında yakalama kararı bulunan birçok gazeteci, Avrupa’da gündem olmaya devam ediyor. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Leeds Şubesi, aralarında Ahmet Altan, Ali Bulaç, Musa Kart, Mümtaz’er Türköne, Mehmet Kamış, Mustafa Ünal, Ali Ünal, Tarık Toros, Cemal A. Kalyoncu, Mehmet Özdemir, Ünal Tanık, Abdülhamit Bilici, Sedat Laçiner, Mahmut Akpınar gibi çok sayıda tanınmış gazeteci ve yazarın fotoğraflarının bulunduğu bir sergi düzenledi. Uluslararası Af Örgütü Leeds Şubesi yetkilileri, bu sergiyi Türkiye’deki gazetecilerin bir an önce özgürlüklerine kavuşmaları için düzenlediklerini ifade etti.

Leeds’in merkezindeki Mill Hill Chapel’de düzenlenen sergiyi çok sayıda gazeteci ve vatandaş ziyaret etti. Etkinlikte ayrıca, İngiltere hükümetine iletilmek üzere, basın özgürlüğünün hiç olmadığı Türkiye ile diplomatik ilişkilerin askıya alınması çağrısı yapan mektuplar kaleme alındı.

Türkiye’deki hukuksuz uygulamalara ve yargılamalara dikkat çeken etkinlik, Uluslararası Af Örgütü Leeds Şubesi’nin Twitter hesabı @AmnestyLeeds’te #writeforrights ve #silencedvoices etiketiyle paylaşıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com