Leyla Zana: Seçimden sonra barışın yolunu açacağız

Kürt siyasetinin simge isimlerinden Leyla Zana, Diyarbakır Newroz kutlamalarından seslendi. Önceki barış süreçlerine atıfta bulunan Zana, “Yeni bir barış sürecine hazır mısınız?” diye sordu. Zana, "Hep beraber seçimden sonra, barış ve özgürlüğün yolunu açacağız" ifadelerini kullandı.

KRONOS 21 Mart 2024 GÜNDEM

Diyarbakır’da Newroz yüzbinlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Kürt siyasetinin simge isimlerinden Leyla Zana da Newroz vesilesiyle 8 yıl sonra meydanlara çıktı. Önceki barış süreçlerine atıfta bulunan Zana, “Yeni bir barış sürecine hazır mısınız?” diye sordu.

“Ben umut ediyorum ki seçimlerin ardından barışın ve özgürlüğün yolunu açacağız” diyen Zana, şunları kaydetti: “Bir yandan AKP, bir yandan CHP, bir yandan da MHP…Artık ‘hayır’ diyoruz. Biz bundan sonra irademizi sadece kendimiz için kullanacağız.”

ZANA: ‘BİZ BEDENLERİMİZLE NEWROZ’U AYDINLATIYORUZ’

Newroz kutlamalarında Diyarbakırlılara seslenen Zana, şunları söyledi: “Newroz , Newroz’u kutlayan herkesin olsun. Biz bencil ve paylaşmayan bir halk değiliz. Ama Newroz’u Newroz yapan Mazlum Doğan, Zekiye Alkan ve Rewşen’in bedenidir. Biz bedenlerimizle Newroz’u aydınlatıyoruz ve halklara mal ediyoruz. Hep birlikte kim kutlamak istiyorsa onlara kutlu olsun.

İsterse dünyanın öbür ucunda olsun, isterse şimdi aramızda olsun. Hepsine kutlu ve mutlu olsun. Biliyorsunuz Jîna Amini’nin bir sloganı bütün dünyada insanlara ve kadınlara mal oldu: Jin, jiyan, azadî.”

‘BUNDAN SONRA İRADEMİZİ SADECE KENDİMİZ İÇİN KULLANACAĞIZ’

31 Mart yerel seçimlerine değinen Zana, “Biz sadece belediye başkanlarını seçmeyeceğiz. İktidardaki partiler bizim aklımızla dalga geçiyor. Diyorlar ki ‘100 yıldır Kürtleri yönettik. Kürtler bizden razı ondan kaynaklı bize oy veriyorlar.’ Bir yandan AKP, bir yandan CHP, bir yandan da MHP…Artık ‘hayır’ diyoruz. Biz bundan sonra irademizi sadece kendimiz için kullanacağız” dedi.


‘YENİ BİR BARIŞ SÜRECİNE HAZIR MISINIZ?’ 

Önceki barış ve çözüm çabalarına değinen Zana, “Bir kez daha bu yolun açılmasına hazır mısınız?” diye sordu. Newroz’a katılanlar hep birlikte ‘evet’ yanıtını verdi.

Zana, “Ben umut ediyorum ki seçimlerin ardından barışın ve özgürlüğün yolunu açacağız. Kürt halkının Newroz’u kutlu olsun. Barış berekettir. Barış sevmektir. Bir kez daha yüksek sesle diyoruz; Newroz’un kutlu olsun Başkan Apo. Bütün tutsak arkadaşların Newroz’u kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com