‘Leyla Zana’nın Diyarbakır’da yaktığı Nevruz ateşi Erdoğan’ı da ısıtmış’

Gazeteci Mehmet Yılmaz: ""Eski HDP Milletvekili Leyla Zana, inzivada geçirdiği 8 yılın ardından meydanlara bir çıktı, pir çıktı. Leyla Zana'nın Diyarbakır'da yaktığı Nevruz ateşi belli ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da ısıtmış. O da Tokkat'tan yanıt verdi..."

KRONOS 26 Mart 2024 GÜNDEM

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Leyla Zana’nın sekiz yıllık sessizliğini “Çözüm süreci dondurucudan çıkarılmalı” sözleriyle bozdu ve geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da katıldığı Newroz kutlamalarında İstanbul seçmenine  seslenerek, “İraden bulanmasın” dedi. Zana, “Herkes Kürtler İstanbul’da kime oy verecek, ne yapacak diye bekliyorlar. Gücünüzü görüyor musunuz? İstanbul’daki Kürtlere sesleniyoruz ki kendinize oy verin” diyerek üstü kapalı bir şekilde CHP’nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu’na “oy vermeyin” imasında bulundu.

Leyla Zana’nın yıllar sonra ortaya çıkarak verdiği mesajları değerlendiren gazeteci Mehmet Yılmaz, “Leyla Zana’nın Diyarbakır’da yaktığı Nevruz ateşi belli ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da ısıtmış. O da Tokkat’tan yanıt verdi…” ifadelerini kullandı.

Mehmet Yılmaz, T24’te yer alan yazısında, şunlara dikkat çekti:

“Eski HDP Milletvekili Leyla Zana, inzivada geçirdiği 8 yılın ardından meydanlara bir çıktı, pir çıktı. Leyla Zana’nın Diyarbakır’da yaktığı Nevruz ateşi belli ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da ısıtmış. O da Tokat’tan yanıt verdi: ‘Bu parti Ankara’daki genel merkezinden değil, İstanbul’daki sapkın ideolojik yapılar ile Kandil’deki terör baronları tarafından yönetilmektedir. Parti yönetiminin hem ülkeye hem millete hatta hem de kendi tabanına siyasi irade sahibi olduğunu ispatlaması gerekiyor.’

‘İstanbul’daki sapkın ideolojik yapılar’ dediklerinin kim olduğunu bilmiyoruz. Sanırım seçimde oylarını Ekrem İmamoğlu’na verecek olanlardan böyle söz ediyor. DEM Parti yöneticilerinin siyasi irade sahibi olduğunu ispat etmesi için yandaşlarını Murat Kurum seçilecek şekilde yönlendirmeliymiş, Erdoğan’ın sözlerinden bu anlaşılıyor.”

DEM PARTİ İNCE BİR POLİTİKA İZLİYORMUŞ

Leyla Zana’nın 8 yıldaki inziva sürecinde memlekette neler olup bittiğinin farkına varmadığını savunan Yılmaz, şunları söyledi:

“Nasıl ki CHP adaylarına oy veren Kürtler CHP uşağı olmadılarsa, aynı şekilde Kürt partileri barajı geçsin, TBMM’de temsil imkanını kaybetmesin diye Hadep’e, HDP’ye oy verenler de bu partilerin uşağı değillerdi.

HDP’nin İstanbul’da, İzmir’de sandıklarda görevlendirdiği “beyaz Türkler”in amacı da uşaklık etmek değil, Erdoğan rejiminin ötekileştirici tutumuna demokratik bir tepki göstermekti.

Siyasette iş birlikleri, ittifaklar, ortak cephe oluşturmak gibi tutumlar uşaklık, aptal yerine konmak gibi kelimelerle tanımlanmaz.

Böyle yaparsanız, geçmişte bu saikle başka partilere oy veren kendi seçmeninize de hakaret etmiş olursunuz.

DEM Parti yönetimi, özellikle de İmamoğlu’na seçim kaybettirmeyi başarabilirlerse, Erdoğan’ın kayyım meselesinde yumuşayabileceğini hesaplayan “ince bir politika” izliyormuş.

Bu yorum, DEM Parti’ye çok yakın bir kaynağın yorumu.

Seçimden sonra Erdoğan’ın dört yıl daha iktidarda kalacağı gerçeği de çözüm süreci için kapısı çalınacak muhatabın Erdoğan olduğunu gösteriyormuş.

Dün yazmıştım, tekrarlayayım: Erdoğan’ın çözüm sürecini yeniden başlatabilmek için siyasi gücü artık yok.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com