Libya’ya müdahaleyi gündemine alan Mısır’a BAE ve Suudi Arabistan’dan destek

Arap dünyası, Mısır’ın kırmızı çizgi açıklamasının ardından askeri anlamda Libya savaşı için hazırlanırken, BAE ve Suudi Arabistan’ın tam destek verdiği konuşuluyor. 

KRONOS 22 Haziran 2020 DÜNYA

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi

Arap dünyasında, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi’nin Libya’ya asker göndermeye hazır olduğu konuşurken, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Mısır’a destek verdi. Suudi Arabistan, “sınırlarını ve halkını koruma hakkı konusunda Mısır’ın yanında yer alacağı ve ona destek vereceğini” açıkladı. BAE’nın ise “Mısır’ın istikrarı ve güvenliğini sağlamak için yapacağı her türlü icraatlarından dolayı yanında yer alacağını” bildirdi.

MISIR LİBYA İÇİN ASKERİ HAZIRLIĞA BAŞLADI

Rus Topwar sitesinin haberinde, BAE Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalarda Libya’daki gelişmeleri “endişe verici” olarak nitelendirdiği belirtildi. Bu gelişmelerinin yanı sıra Mısır Silahlı Kuvvetleri Komutanlığının bugünlerde düzinelerce tank, piyade savaş aracı, helikopter ve diğer askeri araç ve ekipmanları Libya’ya yakın transfer noktalarına yığdığı idda edildi.

TÜRKİYE TEHDİT DEĞİLSE MISIR NEDEN TEHDİT?

Türkiye’nin desteklediği Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne bağlı Parlamento Sisi’nin Libya’ya askeri müdahale yönündeki açıklamalarını sert bir dille kınadı. Yapılan açıklamada, Sisi’nin Libya’ya askeri müdahale imasının “Libya’nın egemenlik ve güvenliğine açık bir tehdit olduğu” belirtildi.

KIRMIZI ÇİZGİMİZ DEMİŞTİ

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçlerin Sirte kentine saldırması durumunda Mısır’ın doğrudan çatışmaya girebileceğini söyleyerek, “kırmızı çizgi uyarısında” bulunmuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com