Liselilerin ‘roman kahramanları’ kostümleri rahatsız etti, MEB’e şikayet ettiler

Sakarya’da 21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü nedeniyle roman kahramanları kostümleri giyerek etkinlik yapan lise öğrencilerinin MEB’e şikayet edildikleri ortaya çıktı. Öğrencilerin kostümleri ve festival, milyonlarca kişi tarafından izlendi, beğenildi ve paylaşıldı.

KRONOS 27 Aralık 2021 KÜLTÜR

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin, okulun edebiyat öğretmeni Ercan Yılmaz’ın danışmanlığında organize ettikleri “Roman Kahramanları Festivali” büyük ilgi gördü. Öğrencilerin giydikleri kıyafetler ile farklı romanların karakterlerini canlandırdığı festival 5 gün sürdü. Festival kapsamında okulun bahçesinde, kantininde, konferans salonunda, koridorlarında, kütüphanesinde; konserler, söyleşiler, tiyatro gösterileri ve dinletiler gerçekleşti.

Organizasyon kapsamında birçok yazar ve şair, Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğrencilerle buluştu. Liseli gençlerin roman karakterleri gibi giyinerek çekildikleri fotoğraflar ve videolar sosyal medyada çok sayıda beğeni ve paylaşım aldı. Öğrencilerin festivalin ilk günü, okul bahçesinde kostümleri ile yaptıkları yürüyüş twitter’da 2,1 milyondan fazla kişi tarafından izlendi izlenildi. Festival dört yıldır gerçekleştiriliyor.

‘MİLLİ EĞİTİM’İN AMACI ORTALAMA TC VATANDAŞI YETİŞTİRMEKTİR’ ŞİKAYETİ

İndependent Türkçe’nin haberine göre; Hürriyet gazetesi yazarı İhsan Yılmaz ise büyük ilgi gören bu etkinliğin Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) şikayet edildiğini yazdı.

Kutlamanın okulun edebiyat öğretmeni, şair Ercan Yılmaz’ın yönlendirmesiyle hayata geçirildiğini ifade eden Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı: “Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nin video ve fotoğrafları sosyal medyada hayli ilgi gördü. Beğenenler çoktu ama eleştirenler de çıktı. Roman kahramanları konusunda bile hemen kamplara ayrıldık.Kimisi yapılan etkinliği Milli Eğitim Bakanlığı’na şikâyet edip “Milli Eğitim’in amacı ortalama TC vatandaşı yetiştirmektir” diye buyururken, “Lise öğrencisini romanla yetiştirmek çok saçma bir düşünce” diyenler çıktı. Çok büyük destek de geldi Ercan Yılmaz’a. Edebiyat dünyasından pek çok isim tebrik mesajı yayınladı.
Kitap okunmuyor diye şikâyet edilen, dilin fakirleşmesinden dert yanılan bir dönemde öğrencilerin kitap okumasını teşvik eden, daha önemlisi roman kahramanlarıyla empati kurmalarını sağlayan bir festivali eleştirmek akıl alır gibi değil.

Eleştirilere en güzel cevaplardan biri Oscar Wilde’ın ‘Dorian Gray’in Portresi’nden alıntı yapan bir sosyal medya kullanıcısından geldi:

“Güzel şeylerde çirkin anlamlar bulan kişiler hatalıdır. Güzel şeylerde, güzel anlamlar bulan kişiler kendilerini yetiştirmeye çalışmaktadır. Bunlar için umut vardır. Güzel şeylerde yalnızca güzellik görenler seçkindir.”
Siz bildiğiniz yolda, güzelliklerin peşinde festivalinizi yapmaya devam edin Ercan Hoca.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com