Futboldan önemli şeyler var

KRONOS 05 Aralık 2019 SPOR

Liverpool Teknik Direktörü Jürgen Klopp, verdiği röportajda hayatını ve dünyaya olan bakış açısını anlattı.

Alman teknik adamın açıklamalarından dikkat çeken satır başları şöyle:

Sadio Mane ve Salah’ı takımda gördüğüm için çok mutluyum. İkisi de Müslüman ve, ‘Tüm Müslümanlar tehlikelidir” diye düşünen bir dünyada yaşıyorlar. Bu doğru değil. İnsanların aşk ve sevgiyle dolu olduğunu görmek güzel. Oyuncularımın oruç tutmasıyla ilgili bir problemim yok. Oruç tutsalar da, oruç tutmasalar da harikalar. Onların dinlerine saygı duyuyorum. Bazı günler namaz kıldıkları için soyunma odasına geç geliyor ama sorun değil. Futboldan önemli şeyler de var.

“TENİS BANA GÖRE DEĞİLDİ”

Babam bir tenis öğretmeniydi ve o benim teniste yeteneğim olduğunu gördü. Ama bunun ihtimali yoktu. Saatler boyunca yalnız başına tenis topuna vur, vur, vur… Ben bu çocuk değildim. Futbolu ise günde 12 saat boyunca oynayabilirdim… Hedefim tıp okumaktı ama tıp okurken, aynı zamanda futbol da oynayamazdım. Hayatımı futbol etrafında kurgulamaya çalıştım.

“FUTBOLUN DÜNYADA POZİTİF ETKİSİ VAR”

Futbolun dünya üzerinde yüzde 100 pozitif bir etkisi var. Soyunma odası, farklı kültürlerin nasıl bir arada olabileceğinin bir kanıtı. Hepsinin amacı aynı: kazanmak. Futbolda sevdiğim şeylerden biri, birçok insanın, sadece statta da değil, 95 dakika boyunca aynı duygular, aynı hedef ve aynı enerji için bir araya gelmesi. Birlikte kutluyorsun, birlikte acı çekiyordum. İkisi de güzel. Bu iyilik için güzel, ancak bazen tehlike de yaratabiliyor.

“HERKES KAYBETTİĞİM 6 FİNALİ GÖRÜYOR”

Biliyorum ki herkesin aklına Klopp’un 6 final kaybettiği geliyor, bu güzel değil. Bunu inkar edemem, ama oraya kadar gittiğimizi de unutmam. İnanılmaz bir yolculuktu. Finale çıktığımız zamanlarda, çoğunlukla da sürpriz yaptık. Onlar başka takımları bekliyordu ancak biz oradaydık. Yolculuğun kendisi, yolun sonundan daha değerlidir.

“PEP’İ NEDEN KISKANAYIM Kİ?”

Hayatımın kusursuz olmasını beklemiyorum. Hayatım olacağını düşündüğümden bile çok iyi. Neden endişeleneyim ki? Bu aptallık olur. Ama insanlar, ‘Pep Guardiola sürekli kazanıyor, o hiçbir şey kazanmadı’ diyor. Evime gidiyorum ve harika bir ailem var. Ben tamamen mutlu bir insanım. Benden daha başarılı insanları ben neden kıskanayım ki? Ya da benden daha zekileri. Ben hayata anlık yaklaşıyorum.

“SİYASETTE SAĞDUYUYU ÖZLEDİM”

Siyasette benim özlediğim şey, sağduyu. Sadece partilerinin iyiliği için yapmamalılar her şeyi. Ya da sadece en iyi yerlerde kendi adamlarının olması için uğraşmamalılar. Politikada niye daha iyi insanlar yok? Özellikle Almanya’da en zeki insanlar, büyük şirketleri tercih ediyor… Kendimi birçok konuda muhafazakar olarak tanımlamakta bir sorun görmüyorum. Ancak günümüzde politikanın tanımına bakarsak, ben kesinlikle sola daha yakınım. Toplumla ilgileniyorum, her şeyin iyi olmasıyla ilgileniyorum.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com