Liz Cheney’den Erdoğan’ın korumalarına yönelik talep

KRONOS 12 Kasım 2019 DÜNYA

ABD Kongresi’nin etkin isimlerinden ve eski ABD başkan yardımcılarından Dick Cheney’in kızı Liz Cheney, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya seslendi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son ziyareti sırasında Amerikan vatandaşlarına saldırıda bulunan hiç kimsenin ülkeye sokulmaması çağrısında bulundu.

Sosyal medya hesabından, Pompeo’ya seslendiği bir paylaşım yapan Cheney, “Pompeo, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son ziyareti sırasında, Amerikalı protestoculara saldırıda yer alan hiçbir bireyin ülkeye girişine izin vermemeli” ifadelerini kullandı.

“Amerika vatandaşlarımıza saldırılara müsamaha göstermeyecek” paylaşımında bulunan Cheney, daha önce de Kongre’de Türkiye karşıtı yaptırımların onaylanması için büyük çaba göstermiş ve tasarının neredeyse oy birliği denebilecek bir çoğunlukla Kongre’den geçmesinin ardından, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Müttefiklerimize yönelik zorbalığı nedeniyle Erdoğan’ı cezalandıran sert yaptırımlar bugün onaylandı” ifadelerini kullanmıştı.

Liz Cheney şu ifadeleri kullandı:

“Erdoğan’ın sözde ‘güvenlik personeli’, Türk elçiliğinin dışında barışçıl gösteri yapanlara saldırdı. En az 11 kişi yaralandı o gün. Aralarında Amerikalıların anayasal haklarını korumakla görevli kamu görevlileri de bulunuyordu. 2017’deki çatışmalar, Erdoğan’ın haydutlarının, ABD ziyareti sırasında Amerikan vatandaşlarına karşı kullandığı ilk otoriter taktikler değildi.

Bu davranış ne yazık ki Erdoğan’ın topraklarında yaygın. Orada da yanlış ve rahatsız edici, Amerikan değerlerine bir hakarettir ve burada kesinlikle kabul edilemez. Erdoğan rejiminin masum sivillere yönelik şiddete başvurması her yerde insanlık dışı, medeniyet dışı ve kabul edilemez.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com