Lokantalara ve kafelere KDV şoku

AKP hükûmetinin seçim sonrasına tehir ettiği Katma Değer Vergisi (KDV) zammında ilk adım atıldı. Lokantalarda KDV yüzde 20'ye çıkarılacak. Menülere zam yolda.

KRONOS 16 Nisan 2024 EKONOMİ

31 Mart 2024 Mahallî İdareler Seçimi’nde hezimete uğrayan ve 22 yıllık iktidarında ilk defa 2’nci sıraya gerileyen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) vergi zamları için düğmeye bastı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı lokanta ve kafelerde Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarına zam yapacak. Taslak metin yayımlandı.

Tebliğ taslağına göre, KDV Genel Tebliği’nin yiyecek ve içecek sunulan yerlerde KDV oranını düzenleyen maddesinde değişiklik yapılacak.

Yiyecek ve içecek satılan yerlerde yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 10’a; yüzde 18 olan KDV oranı ise, yüzde 20’ye çıkartılacak.


 

ALKOLLÜ İÇECEKLERDE YENİ KDV YÜZDE 20

Kahvehane, kafeterya, pastane, hazır yemek şirketleri dahil lokantalarda KDV oranı yüzde 8’den yüzde 10’a çıkacak. Bahse konu işletmelerde alkollü içecekler için uygulanan yüzde 18 KDV oranı yüzde 20’ye çıkartılacak.

Gazino, bar, dans salonu, pavyon, taverna, birahane gibi yerlerde verilen hizmetlere uygulanan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltilecek.Resim

Tebliğ taslağı görüşlerin alınmasının ardından Resmî Gazete’de yayımlandığı tarihte yürürlüğe girecek.

Konuya yakın kaynaklar, zamlı KDV oranlarının 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren geçerli olacağının altını çizdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com