Lokman Birlik’in babası oğlunun cenazesine katılmaktan bir kez daha yargılanacak 

Şırnak’ta, ölü bedeni zırhlı araca bağlanıp sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in cenaze töreninde oğlunun fotoğrafını taşıdığı için yargılanan baba Hasan Birlik ve 9 kişi hakkında verilen beraat kararı istinaf mahkemesi tarafından bozuldu. Baba Birlik, bir kez daha 'örgüt propagandası yapmak' suçlamasıyla yargılanacak.

KRONOS 19 Haziran 2020 GÜNDEM

Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde, 3 Ekim 2015 tarihinde yaralı bir halde bedeni zırhlı araca bağlanıp sürüklenerek öldürülen 24 yaşındaki Hacı Lokman Birlik’in cenaze törenine katılan baba Hasan Birlik ile 9 kişi hakkında verilen beraat kararı bozuldu.

BERAAT KARARI VERİLMİŞTİ

‘Örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davada, Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce “suç unsuru oluşmadığı” gerekçesiyle tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilmişti.

BÖLGE MAHKEMESİ BERAAT KARARINA İTİRAZ ETTİ 

MA’nın haberine göre; dosya savcısı, mahkemenin kararına ilişkin Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’ne (BAM) itirazda bulundu. Diyarbakır BAM 9’uncu Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Zırhlı araç arkasında bedeni sürüklenen Birlik’in “örgüt üyesi” olduğunu ileri süren Daire, cenaze töreninde atılan “şehît namirin” gibi sloganlar ile sarı, kırmızı ve yeşil renkli flamaların taşınmasının ifade özgürlüğü kapsamında görülemeyeceğini kaydetti.

10 KİŞİ YENİDEN YARGILANACAK 

Sanıkların eylemlerinin bir bütün olarak değerlendirildiğinde, “örgüt propagandası” yaptıklarını iddia eden Daire, savcının itirazını “yerinde” buldu. Karar, oy birliğiyle alındı. Kararla birlikte 10 kişinin yargılaması yeniden başlayacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com