LPG zam rekoru kırdı: Son 1 yılda akaryakıt fiyatları nasıl değişti?

Türkiye’de son 1 yılda en fazla zamlanan akaryakıt ürünü LPG oldu. LPG’li araçların Avrupa’da en fazla olduğu Türkiye’de fiyatlar son 1 senede yüzde 122 oranında zamlandı. İşte akaryakıt ürünlerine gelen zamların tablosu...

TARIK ENGİN 18 Aralık 2021 EKONOMİ

Foto: Depo Photos

Türkiye’de ekonomik krizin etkileri her alanda hissediliyor. Her gün yeni bir zam gelirken, akaryakıt son 3 ayda zamlardan en çok nasibini alan ürünlerin başında geliyor. Peki, Türkiye’de akaryakıt fiyatları ne durumda? Akaryakıt fiyatları son 1 yılda nasıl değişti? En çok zamlanan akaryakıt ürünü hangisi?

Türkiye’de döviz kurlarında yaşanan artış, Türk Lirası’nın birçok ülkenin para birimine karşı değer kaybetmesi ve yükselen enflasyon oranları vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. Türkiye’de zamlardan nasibini en çok alan kalem ise akaryakıt ürünleri oldu. Neredeyse her gün yeni bir zamla yükselişe geçen akaryakıt fiyatları tarihte ilk defa çift haneli tutarları gördü. Akaryakıt ürünlerine en son, 17 Aralık 2021 tarihinde benzine 69 kuruş, motorinin litre fiyatına 1 lira 14 kuruş ve LPG’nin litre fiyatına ise 70 kuruş zam geldi.

SON 1 YILDA LPG FİYATLARI YÜZDE 122 ORANINDA ARTTI

Türkiye’de son 1 yılda en fazla zamlanan akaryakıt ürünü LPG oldu. LPG’li araçların Avrupa’da en fazla olduğu Türkiye’de LPG fiyatları son 1 senede yüzde 122 oranında zamlandı. Türkiye Petrolleri’nin (TP) verilerine göre, LPG’nin litre fiyatı 1 Ocak 2021 tarihinde 4,06 TL idi. Yıl içerisinde kademeli olarak zamlanan LPG, döviz kurlarının yükselişinin zirveye ulaştığı Kasım ayında 8,25 TL seviyelerinde değer gördü.

LPG’ye yapılan 70 kuruşluk zammın ardından fiyatlar benzin ve dizel ürünlerine daha da yaklaştı. LPG’nin 18 Aralık 2021 itibariyle litre fiyatı 9,02 TL. LPG’ye son 1 yılda yapılan yüzde 122’lik zam, yüzde 21,31 olarak gerçekleşen yıllık enflasyonu neredeyse 6’ya katladı.

BENZİNE YÜZDE 61, DİZELE YÜZDE 74 ORANINDA ZAM YAPILDI

Türkiye’de benzin ve dizel fiyatları tarihte ilk kez çift haneli tutarları gördü. Neredeyse her gün zamlanan akaryakıt ürünlerinin başında benzin geliyor. TP’nin verilerine göre, 1 Ocak 2021 tarihinde 7,2 TL olarak fiyatlanan benzin, Ekim ayının sonuna kadar 7-8 TL arasında gidip geldi. Kasım ayında yükselen döviz kurları sonrası fahiş zamların geldiği benzinin litre fiyatı, son 1 senede yüzde 61 oranında zamlanarak 18 Aralık 2021 yılında 11,58 TL’ye kadar yükseldi.

TP’nin sitesinde yer alan verilerde, dizelin litre fiyatları son 1 senede yüzde 74 oranında zamlanarak 11,46 TL’ye yükseldi. Dizele gelen zamlar, yıllık enflasyonu 3’e katlamış durumda.


 

ERDOĞAN KENDİSİ İLE ÇELİŞİYOR

Her fırsatta euro ve dolarla kıyas yapmanın doğru olmadığını dile getiren ve TL’nin arkasında duran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamalarla kendisi ile çelişiyor. Erdoğan, asgari ücretin açıklandığı gün yeni belirlenen tutarın dolar ve euro ile kıyaslanmaması gerektiğini dile getirdi. Erdoğan, ”Asgari ücreti dolarla kıyaslamak doğru değil. Bizim paramız bellidir, o da Türk Lirası’dır ve biz Türk Liramızı yedirmeyeceğiz. Siz Türk lirasının olduğu bu ülkede dolarla mı çalıştırıyordunuz bu insanları. Bu tür spekülatörlüğe gerek yok.” demişti.

Dolar ve euro ile kıyas yapılmaması gerektiğini söyleyen Erdoğan, akaryakıt fiyatlarının Avrupa’da en ucuz olduğu ülkenin Türkiye olduğunu iddia etti. Erdoğan yaptığı açıklamada, ”Herkes gibi bizim de dövizle aldığımız petrolden üretilen akaryakıtı Avrupa’nın en ucuz fiyatlarıyla vatandaşlarımıza biz sunuyoruz. Bunu niye söylemiyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com