Maalouf’tan yarı distopik yeni roman

Daha çok tarihsel romanlarıyla tanınan Amin Maalouf’un yeni romanı Empedokles’in Dostları, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

KRONOS 03 Şubat 2021 KÜLTÜR

Semerkant, Afrikalı Leo, Yüzüncü Ad / Baldassare’nin Yolculuğu romanları ile Türkiye’de geniş bir okur kitlesine sahip Amin Maalouf’un yeni romanı , Yapı Kredi Yayınları’ndan  Ali Berktay çevirisiyle yayımlandı.

Daha çok tarihsel romanlarıyla tanınan Amin Maalouf, yeni romanı Empedokles’in Dostları’nda geleceğe yönelik bir kurguyla okur karşısına çıktı.

Romanda, Ölümcül Kimlikler ve Uygarlıkların Batışı kitaplarında yer verdiği eleştirel gözlemlerin izinde yarı distopik bir dünya çizen yazar, okuru Platon’un mağarasından çıkıp Empedokles’in Dostları’yla tanışmaya davet ediyor.

GEZEGEN NÜKLEER FELAKETİN EŞİĞİNDE

Romanı kısaca özetlemek gerekirse: Atlas Okyanusu kıyısındaki küçük Antioche adasının yalnızca iki sakini vardır: Orta yaşın verdiği olgunlukla sessiz bir hayat sürmek isteyen Alec ile yazdığı ilk romanının yakaladığı başarı sonrası her şeyi ardında bırakan esrarengiz Ève. Birbirlerinden uzakta, kırılgan yalnızlıklarının tadını çıkaran bu iki insanın yolu bir gün elektriğin, telefonların, televizyon yayınlarının, internetin, kısacası her türlü iletişim aracının etkisiz hale gelmesiyle kesişir.

Gerçeğe ulaşma imkânı kalmayınca fısıltı gazetesi işlemeye başlar: Gezegen bir nükleer felaketin eşiğindedir, Amerika küresel ölçekte bir terör saldırısına maruz kalmıştır, insanlığın hayatını kolaylaştıran teknolojik gelişmeler artık insanlığın sonunu getirmiştir…

Tüm dünya bu söylentilerle çalkalanırken, kendilerine Empedokles’in Dostları diyen, son derece gelişmiş bir teknolojiye ve tıp bilgisine sahip bir grup gizemli insan bu karmaşaya son vermek üzere çıkagelir. Alec bu insanların kim olduğunu öğrenmeye çalışırken, içinde yaşadığımız dünyanın çelişkileriyle de yüzleşmek zorunda kalır. Hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacaktır.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com