Macron: Rusya’nın Ukrayna’yı işgali NATO’yu canlandıran elektrik şoku oldu

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna'daki savaşın NATO için "bir elektrik şoku, bir uyandırma çağrısı" olduğunu ve ittifakı asıl amacına yaklaştırarak yeniden canlandırdığını söyledi.

KRONOS 17 Mart 2022 DÜNYA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin NATO ittifakına bir “elektrik şoku” verdiğini ve ona daha önce eksik olan yeni bir stratejik netlik kazandırdığını söyledi.

Bu yıl gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri için kampanyasını başlatması vesilesiyle gazetecilere konuşan Macron, yaklaşık iki yıl önce “NATO’nun beyin ölümünün gerçekleştiği” şeklindeki tanımlamasından pişman olup olmadığıyla ilgili bir soruya yanıt verdi.

Macron, “Rusya bize bir uyandırma çağrısı yaptı. Her zaman stratejik bir kesinliğe ihtiyacımız olduğunu düşündüm ve bunu şu an belirleme sürecindeyiz. Ukrayna’daki olaylar NATO’ya bu netliği verdi çünkü NATO’yu köklerine geri döndürdü” dedi.


Macron, o açıklamasını yaptığı 2019 sonundaki durumun bugünden farklı olduğunu ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başa çıkmak için ittifakın vazgeçilmez olduğunu söyledi.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com