‘Mahfuz Tatar cinayeti’nde Ayhan Bora Kaplan izi: 13 gözaltı

2016'da Ankara'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Tatar aşireti üyesi Mahfuz Tatar'ın ölümüyle ilgili soruşturma yeniden açıldı. Cinayetle bağlantılı olduğu gerekçesiyle Ayhan Bora Kaplan'ın adamlarına operasyon düzenlendi, 13 kişi gözaltına alındı. Soruşturmada cezaevindeki Kaplan'ın da ifadesi alınacak.

KRONOS 25 Kasım 2023 GÜNDEM

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında çok kritik bir operasyon gerçekleştirildi. 2016 yılında Ankara’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Tatar aşireti üyesi Mahfuz Tatar cinayetine karıştıkları gerekçesiyle Kaplan’ın adamlarına operasyon düzenlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gerçekleştirilen operasyonda, hakkında gözaltı kararı verilen 23 kişiden 13’ü yakalandı. Şüpheliler, söz konusu cinayeti “örgüt suçu kapsamında işlemek”ten suçlanıyor. Halen İzmir’de cezaevinde bulunan Ayhan Bora Kaplan’ın da bu soruşturmadan ifadesinin alınması bekleniyor.

MAHFUZ TATAR CİNAYETİ NEDİR?

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre; Şırnaklı Tatar aşiretinin üyelerinden Mahfuz Tatar, 2016’da Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Filistin Caddesi’nde bir gece kulübünün önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Tatar’ı öldüren isimlerden Semih Arslan’ın, olaydan bir gün sonra 9. kattan düşmüş halde cesedi bulundu. Arslan’ın intihar ettiği öne sürüldü ancak öldürülüp öldürülmediği araştırılmadı. O dönem Arslan’ın, “Ayhan Bora Kaplan’ın adamları tarafından 9. kattaki evinin camından aşağı atıldığı” da öne sürüldü. Diğer isim Muhammet Kaplan ise cinayetten tutuklandı. Yargılama sonucu 15 yıl ceza alan Muhammet Kaplan, daha sonra serbest kaldı. Cinayetin Ayhan Bora Kaplan’ın talimatıyla işlendiği öne sürülse de Kaplan’ın ismi dosyada geçmedi.

DOSYA YENİDEN AÇILDI

İçişleri Bakanlığı’na Ali Yerlikaya’nın gelmesinin ardından Ayhan Bora Kaplan, “suç örgütü lideri” olduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklandı. Tatar cinayeti dosyası da bu soruşturma kapsamında yeniden açıldı. Edinilen bilgilere göre, Ankara Başsavcılığı Tatar cinayetinin “Ayhan Bora Kaplan’ın talimatıyla örgüt suçu kapsamında işlendiği” gerekçesiyle 23 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Dün saatlerinde evlerine baskın yapılan şüphelilerden 13’ü gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı verilen 4 ismin, “Kaplan örgütü” soruşturması kapsamında daha önce tutuklanan isimler olduğu öğrenilirken, diğer 6 ismin yakalanmasına yönelik çalışmalar ise devam ediyor.

KAPLAN DA SORGULANACAK

Öte yandan, Kaplan soruşturmasından tutuklu bulunan 4 ismin, Tatar cinayeti kapsamında sorgulanacağı öğrenildi. İfadesi alınacak isimler arasında Ayhan Bora Kaplan ve Muhammet Kaplan da yer alıyor. Soruşturma sonunda dava açılırsa Kaplan cinayetten de yargılanacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com