Mahkemeden emsal karar: Duş almayıp diş fırçalamamak boşanma sebebi 

Ankara'da bir kadın, kişisel hijyenine dikkat etmediği gerekçesiyle açtığı boşanma davasını kazandı. Duş almayan, diş fırçalamayan, her gün aynı kıyafeti giyerek ter kokan kocaya 500 bin lira da tazminat cezası verildi.

KRONOS 28 Ocak 2024 GÜNDEM

Ankara’da duş almayıp aynı kıyafetleri beş gün giydiği ve dişlerini haftada sadece bir iki kez fırçalayarak kişisel temizliğine dikkat etmediği gerekçesiyle eşine dava açan A.Y., haklı bulundu. Mahkeme, davalı koca C.Y.’yi tam kusurlu bularak boşanmalarına karar verdi. Ayrıca 500 bin lira tazminata hükmetti.

19’uncu Aile Mahkemesi’nde görülen davada, A.Y., kocası hakkındaki iddiaları şahitleriyle de kanıtladı. Mahkemenin “tam kusurlu” kararı, Bölge Adliye Mahkemesi’nce hukuka uygun bulundu ve Yargıtay 2’nci Dairesi tarafından da onanarak kesinleşti.

Yargıtay kararında, davalı kocanın kişisel temizliğine dikkat etmemesi, ter kokması gibi boşanmaya neden olaylarda tam kusurlu, kadının ise kusursuz olduğuna hükmedildi.

‘ÇOK AZ DUŞ YAPIYORDU’

A.Y.’nin avukatı Senem Yılmazel, “Emsal vermem gerekirse müvekkilimiz için açtığımız boşanma davasında boşanma nedeni karşı tarafın kişisel temizliğine dikkat etmemesiydi. Davalı taraf duş yapmıyordu, yani çok az duş yapıyordu. Haftada bir iki kez dişlerini fırçalıyordu. Bu nedenle biz bir boşanma davası açtık. İlk derece mahkemesi davalı tarafın tam kusurlu olduğuna davacının ise kusursuz olduğuna karar verdi. Bizim talebimiz maddi manevi tazminat talepli bir boşanma davasıydı. 500 bin lira da müvekkilime tazminat ödenmesine karar verdi. Bu karar üst mahkemelere gitti. İlk önce Bölge Adliye Mahkemesi’nden geçti. Daha sonra da Yargıtay kararıyla kesinleşti” açıklamasını yaptı.

‘ORTAK ARKADAŞLARI VE MESAİ ARKADAŞLARI TANIKLIK YAPTI’

A.Y.’nin iddialarını tanık beyanlarıyla kanıtlandığını belirten avukat Yılmazel, “Davacı ve davalının ortak arkadaşları vardı. Bir de davalı tarafın iş yerinde çalıştığı mesai arkadaşları tanık olarak mahkemeye geldiler. Mesaide ter koktuğunu, aynı kıyafeti beş gün üst üste giydiğini ifade ettiler. Bu şekilde tanık beyanlarıyla dava kanıtlanmış oldu. Eşlerin ortak hayatın sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Davranışlar nedeniyle ortak hayat çekilmez hale gelirse diğer tarafın boşanma davası açma hakkı oluyor. Bu duruma eş değil kimse katlanmaz. İnsan ilişkilerinde hepimiz özen göstermeliyiz. Bu nedenle gerek davranışlarımıza, gerek temizliğinizi özen göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com