Manavgat yangının üzerinden iki yıl geçti; vatandaş sordu: Hani yaraları hızla saracaktınız

2021 Temmuz ayında gerçekleşen Antalya Manavgat yangınında evlerini kaybeden Gündoğmuşlu vatandaşlar, yangının üzerinden iki yıl geçmesine rağmen yeni evlerine kavuşamadı. Oysa AK Parti, kendilerine "yaraları hızla saracağız" sözü vermişti.

KRONOS 29 Mart 2023 GÜNDEM

2021 yılında, tarihinin en büyük yangınını yaşayan Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde halk, yangın sonrası verilen sözlerin tutulmadığı için tepkili. Yangın sonrası evlerini, tarım alanlarını ve ormanlarını kaybeden vatandaşlara destek sözü veren AK Parti iktidarı, Gündoğmuş halkına iki yıldır çözüm sunmadı.

CHP Antalya Milletvekili Aday Adayı Songül Başkaya, bölgede incelemeler yaparak konuyu gündeme getiren bir video yayınladı.

Bölge halkının sorunlarını dinleyip yetkilileri göreve çağıran Başkaya, sosyal medya hesaplarından paylaştığı videoda şunları söyledi:

CHP Antalya Milletvekili Aday Adayı Songül Başkaya

 

“BÖLGE HALKI EVLERİNE KAVUŞMAK İSTİYOR”
“Tarihin en büyük yangınını geçiren Antalya’da Manavgat, İbradı ve Gündoğmuş bölgesinde hem ormanlık alan hem tarım alanları hem de burada yaşayan insanların evleri yanmıştı. O dönemde AKP iktidarı tarafından milletvekilleri, belediye başkanları ‘yaraları saracağız’ dedi. Zaten her afet sonrasında alışığız bu söylemlere…. Peki, yaralar sarılmış mı? Yangının üzerinden 2 yıl geçerken bölgede bulunan bir evin temelin direkleri dökülmemiş bile. Diğer evlerin ise birkaç kat çıkılmış fakat inşaatları tamamlanmamış.

GÜNDOĞMUŞLU YOL, YATIRIM VE ALTYAPI İSTİYOR
Ne zaman tamamlanacağı konusu ise belirsiz. Gündoğmuşlu vatandaşlar burada ekonominin, tarımın, hayvancılığın zor geçtiği bir tabloda evini kaybetmiş. İnsanlar, ‘Evimiz ne zaman teslim edilecek’ diye isyan ediyor. Bizler de şunu söylüyoruz; Geldik, baktık, bölgedeyiz. Gündoğmuşlu vatandaşlar üzgün ve kızgın. Yol, yatırım ve altyapı istiyor. En önemlisi de bölge halkı evlerine kavuşmak istiyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yangın sonrasında bölgeye gitmişti. AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu da “Bakanlarımız, milletvekillerimiz, İl Başkanımız ve AK Parti İl ve ilçe teşkilatlarımız ile sahadayız” diyerek vatandaşların yaralarının “bir an önce sarılması” için devletin süratle çalıştığını savunmuştu.


 

NE OLMUŞTU?
28 Temmuz 2021’de Antalya Manavgat’ta çıkan yangın, çevre ilçelere de sıçramış ve birçok vatandaş yangında evlerini kaybetmişti.

28 Temmuz günü başlayan ve 10 gün sonra 220 saatte kontrol altına alınabilen Türkiye’nin en büyük yangın felaketinde, 60 bin hektar ormanlık alan zarar gördü. Ormanlar harici 59 mahalledeki yanan ev, ahır, depo, iş yeri, tarım alanları ve ölen hayvanlarla ilgili ekonomik kaybın en az 1 milyar TL olduğu hesaplandı. İkisi orman işçisi yedi kişi ile binlerce yaban hayvanı ve köylülere ait hayvanlar da yangında öldü.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com