Martta indirim yok, piyasa şokta

Piyasaların gözü kulağı doların patronu Amerikan Merkez Bankası'nda idi. Fed faiz oranlarını değiştirmezken, martta indirim bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı.

KRONOS 01 Şubat 2024 EKONOMİ

Amerikan Merkez Bankası (Fed) federal fonlama faizini (Politika faizi) yüzde 5,25 ila yüzde 5,50 arasında sabit tuttu.

Fed Başkanı Jerome Powell politika faizinin tepe noktada olduğuna işaret ederken; özellikle hisse senedi, kripto varlık ile emtia (altın, gümüş ve platin) piyasalarını derinden sarsacak bir ikazda bulundu.

Faiz indirimlerinde dikkatli olacaklarını belirten Powell, “Martta faiz indirimi beklemiyoruz.” dedi.

Söz konusu mesaj piyasalarda doların güçleneceği, kripto varlıklar (Bitcoin, Ethereum) ve hisse senetleri ile altın ve gümüş başta olmak üzere emtianın değer kaybedeceği anlamına geliyor.

ENFLASYON YÜZDE 2’YE DÜŞMEDEN İNDİRİM YOK

Powell şöyle devam etti: “Eğer ekonomi beklendiği gibi gelişir ise faizleri bu yıl düşürebiliriz. Ancak ihtiyaç olur ise, cari politika faizini daha uzun süre devam ettirmeye hazırız.”

Fed Başkanı Jerome Powell

Ekonominin ilerleme kat ettiğini, bu arada enflasyonun aşağı geldiğini belirten Powell, “Enflasyon son dönemde kayda değer şekilde aşağı geldi, ancak hala hedefin üzerinde. Enflasyonun izleyeceği patika belirsiz, ancak biz enflasyonu yüzde 2’ye döndürmeye tamamen bağlıyız.” diye konuştu.

“Kararlarımızı toplantıdan toplantıya vermeye devam edeceğiz.” diyen Powell iyi verilerin devam etmesine ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

MART AYINDA İNDİRİM İÇİN YETERLİ VERİ OLMAZ

Fed Başkanı, Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi’nde (FOMC) neredeyse her üyenin bu yıl faizleri düşürmekten yana olduğuna işaret ederek, “Yüzde 2’lik hedefe sürdürülebilir şekilde ulaşmak için biraz daha güvence görmek istiyoruz.” dedi.

Powell şunları dile getirdi: “Ekonomi sağlıklı gider ise, istihdam güçlenir ise faiz indirilebilir. Zafer ilan etmiyoruz
Ekonominin yumuşak inişte olduğunu söyleyecek durumda değiliz. Ücret artışları hâlâ çok sağlıklı seviyelerde, doğru yere ilerliyoruz.”

2024 YILINDA KAÇ DEFA İNDİRİM KARARI ALINACAK?

“Yakın vadede Komite’nin faizleri azaltma yönünde bir kararlılığa geleceğine düşünmüyorum, riskleri değerlendireceğiz ve kararımızı önümüze çıkan verilere göre vereceğiz.” diyen Powell, Fed’in marta kadar faiz indirimi konusunda yeterli güvene sahip olmadığını kaydetti.


 

Powell, “Fed faiz indirimlerinde dikkatli olacak. Faiz indirimlerinin sayısı verilere bağlı olacak.” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com