‘Matem kahkahası’: Erdoğan’ın hem güldüğü hem de güldürdüğü kongre tepki çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 13 asker, polis ve MİT görevlisinin toprağa verildikleri günde partisinin Rize kongresinde yaptığı konuşmada gülmesi, Karadeniz şivesiyle salonu güldürmesi tepki çekti. CHP'li Bekaroğlu, Erdoğan'a "Zat-ı devletleri niçin bu kadar mutlu; bu gün ne oldu ki?" ifadesiyle tepki gösterdi.

KRONOS 15 Şubat 2021 GÜNDEM

TSK’nın Gara’da düzenlediği operasyon sırasında öldürülen 13 asker, polis ve MİT görevlisinin işlemleri sona erenler toprağa verilmeye başlandı. Düzenlenen törenlere katılmadığı için eleştirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise partisinin Rize il kongresindeki konuşmasıyla gündeme damga vurdu.

Erdoğan’ın Karadeniz şivesiyle yaptığı konuşma salonda bulunanları kahkahaya boğdu. Erdoğan, salondan yükselen tezahüraatlar nedeniyle keyiflenerek, “Bak gördünüz mü gençler nasıl coştu” dedi. Erdoğan’ın kongredeki konuşması da gülmesi de büyük tepki çekti. Erdoğan, şehidin annesini telefonla AKP kongresine bağladı. Mikrofondan baş sağlığı dileyen Erdoğan’a, şehit annesinin ağlamaktan cevap veremediği görüldü. O anlar da büyük tepkiye neden oldu.

Erdoğan 13 asker, polis ve MİT personelini kurtaramadıklarını açıkladığı Gare harekatını överek başladığı konuşmada, harekatla ilgili bilgi verdikten sonra 2023 seçimleri ve Rize’de yapmayı planladıkları yatırımlardan söz etti. Salonda yükselen tezahüraatları işaret eden Erdoğan “Bak gördünüz mü gençler nasıl coştu” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın gülüp güldürdüğü o anlar televizyon ekranlarına yansırken, alt yazılarda “13 şehit” yazıları yer alıyordu.


 

“MİLLİ YAS İLAN ETMESİ GEREKEN ÜLKEDEN BUGÜN ÇEKİLEN 2 FOTO”

DEVA Partisi kurucusu, eski asker Metin Gürcan, ortaya çıkan rende tepkisini “Bugün…
PKK terör örgütü ile mücadelede son 4 günde 16 şehit veren, hastanede 3’ü ağır, 7 yaralısı olan ve aslında MİLLİ YAS ilan etmesi gereken bir ülkeden bugün çekilen 2 foto” sözleriyle dile getirdi.

“MATEM KAHKAHASI”

Erdoğan’ın güldüğü fotoğrafı paylaşan Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat ise “Matem kahkahası” yorumunda bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ise Erdoğan’ın gülmesini ve mutlu olmasını “Zat-ı devletleri niçin bu kadar mutlu; bu gün ne oldu ki?” ifadesiyle değerlendirdi.

Yazar, belgeselci Ümit Kıvanç’ın yorumu ise “Oh oh, pek güzel!.. Allah neşenizi artırsın” şeklinde oldu.

ŞEHİT ANALI ŞOV DA TEPKİ ÇEKTİ

DEVA Partisi Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Karakullukçu ise “O yüreği yanan şehit anasını bu şekilde istismar edenlere de, hiçbir tepki vermeden izleyenlere de yazıklar olsun” ifadeleriyle Erdoğan’a tepki gösterdi.

“MUTFAKTA YANLIŞ BİRİ VAR”

Akademisyen Deniz Ülke Arıboğan da şöyle dedi: “Mutfakta biri mi var sorusu bir dönemin sevilen reklam sloganlarındandı. Söyleyeyim; mutfakta yanlış biri var. Parti kongresinde evladının şehit haberini almış anneye telefon bağlantısı yapmak kötü fikir. Pandemi döneminde kongre salonlarını hıncahınç doldurmakla övünmek de öyle.”

Sosyolog Ayşe Çavdar’ın yorumu ise “Bu hale gelmesinde senelerce ‘ne yapıyorsun, öyle olmaz’ demeyen, ‘o bunu yapıyorsa, biz neler yapmayız’ diye heveslenen seçmenlerinin, ve etrafında çalışmak için birbirini ezen ‘yakın’larının da payı var. Bu vebali de, onun sofrasından artanları paylaştıkları gibi paylaşsınlar” şeklinde oldu.

https://twitter.com/kayikgolge/status/1361313254937686017?s=19

Erdoğan, geçmişte de şehit eşine anahtar teslim ettiği fotoğrafla büyük tepki çekmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com