McDonald’s, Hindistan’da hamburgerlere artık domates koymayacak

Fast food zinciri McDonald's, Hindistan'da sebze fiyatlarının rekor seviyelere yükselmesinin ardından hamburger ve dürümlerinden domatesi çıkardı.

KRONOS 08 Temmuz 2023 DÜNYA

Dünyanın en büyük fast food zincirlerinden McDonald’s’ın restoranları, sebze fiyatlarının rekor seviyelere yükselmesinin ardından tedarik sıkıntısı ve kalite kaygıları nedeniyle Hindistan’ın birçok bölgesinde hamburger ve dürümlerinden domatesi çıkardı.

Bazı bölgelerde, geleneksel Hint mutfağının temel gıda maddesinin toptan satış fiyatları bir ay içinde yüzde 288 artarak Cuma günü kg başına 140 rupiye (1,7 dolar) yükselirken, perakende fiyatların hala yüksek olması birçok kişiyi tüketimden kısmaya teşvik etti.

Reuters’ın haberine göre hükümet, domates fiyatlarındaki artıştan muson yağmurlarının nakliye ve dağıtımı aksattığı üretim sezonunu sorumlu tutarken, bu durum tüketicilerin son aylarda sütten baharata kadar pek çok üründe yaşanan fiyat artışlarıyla mücadele etmesinin ardından geldi.

“YETERLİ MİKTARDA DOMATES YOK”

Başkent Yeni Delhi’deki iki McDonald’s mağazasına asılan broşürlerde “Tüm çabalarımıza rağmen, sıkı kalite kontrollerimizden geçen yeterli miktarda domates temin edemiyoruz. Domatessiz ürünler sunmak zorunda kalıyoruz” ifadeleri yer aldı. Mağaza yöneticileri, sorunun fiyatlandırmadan ziyade tedarik zincirindeki kalite sorunlarından kaynaklandığını söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com