MEB’den ‘mülakat’ açıklaması: Sınavlar objektif olarak yapılıyor

Sözleşmeli öğretmen alımıyla ilgili mülakat sınavında KPSS'de derece yapmış çok sayıda adayın elenmesiyle eleştirilerin odağı haline gelen MEB'den açıklama geldi. Açıklamada, adayların itirazlarının 3-7 Ocak tarihinde titizlikle inceleneceği belirtildi.

KRONOS 30 Aralık 2021 GÜNDEM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öğretmen alımı için yapılan mülakat sınavlarında derece yapmış adayların elenmesiyle ilgili randevu talebine cevap vermeyen Milli Eğitim Bakanlığı’na saat 13.00’te gideceğinin açıklamasının ardından açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), KPSS’de geçerli puan alıp mülakatta elenen adayların verdiği tepkiye yönelik “Öğretmen adaylarımızın sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazları atama takviminde belirtilmiş olup, itirazlar 03-07 Ocak 2022 tarihleri arasında alınacak ve 14 Ocak 2022 tarihinde sonuçlandırılacaktır. Sonuca ilişkin itirazlar titizlikle incelenecektir” açıklaması yaptı.


Açıklamada, 15 bin öğretmen atamasına ilişkin sözlü sınavların, mevzuat çerçevesinde objektif olarak yapıldığı, herhangi bir öğretmen adayına yönelik adaletsiz bir uygulama içinde bulunulmasının söz konusu olmadığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sözleşmeli öğretmen istihdamında ilgili mevzuatında belirtildiği üzere başvuran adaylar KPSS puan üstünlüğüne göre sıralanmakta ve Bakanlık tarafından gerçekleştirilen sözlü sınava; her alan için alım yapılacak kadro sayısının üç katı kadar aday çağrılmaktadır. Sözlü sınavda ise 60 ve üzerinde puan alan adaylar başarılı sayılmakta ve sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkı kazanmaktadır.

Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 11. maddesinde ise sözlü sınav konuları ve ağırlıkları belirtilmiştir. Adaylar eğitim bilimleri ve genel kültür, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü; iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti; bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı; topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle objektif olarak değerlendirilmektedir.

‘SÖZLÜ SINAVLAR OBJEKTİF OLARAK YAPILIYOR’

Tüm sınav merkezlerinde adaylara yöneltilen sorular eş değer nitelikte olup merkezi olarak hazırlanmaktadır. Sözlü sınavlar mevzuat çerçevesinde objektif olarak yapılmakta herhangi bir öğretmen adayına yönelik adaletsiz bir uygulama içinde bulunulması söz konusu değildir.

Bu çerçevede 12-27 Kasım 2021 tarihleri arasında öğretmen atama sözlü sınavları gerçekleştirilmiş, sınav sonuçları 27 Aralık 2021 tarihinde ilan edilmiştir.

Öğretmen adaylarımızın sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazları atama takviminde belirtilmiş olup, itirazlar 03-07 Ocak 2022 tarihleri arasında alınacak ve 14 Ocak 2022 tarihinde sonuçlandırılacaktır. Sonuca ilişkin itirazlar titizlikle incelenecektir. ”

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com