Meclis Başkanı, ‘Türkiye Cumhuriyeti, AİHM kararına uymak zorunda değil midir’ sorusunu iç tüzüğe aykırı buldu

HDP’li milletvekillerinin AİHM’in Selahattin Demirtaş kararının uygulanmaması nedeniyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlamaları istemiyle verdiği 162 soru önergesi, ‘iç tüzüğe aykırı’ bulunarak iade edildi.

KRONOS 04 Şubat 2021 GÜNDEM

Meclis Başkanı Mustafa Şentop.

HDP Milletvekilleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesinin Selahattin Demirtaş kararına ilişkin önergeleri Meclis Başkanlığı tarafından iade edildi. Meclis Başkanlığı, “Türkiye Cumhuriyeti, AİHM kararına uymak zorunda değil midir” sorusunu iç tüzüğe aykırı buldu.

AİHM’in Demirtaş kararının uygulanmaması üzerine, HDP’nin Meclis’teki tüm milletvekilleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti. Üç isim için ayrı ayrı verilen 162 önergede AİHM kararlarının bağlayıcılığı hatırlatılarak tek bir soru yöneltilmişti: “Türkiye Cumhuriyeti, AİHM kararına uymak zorunda değil midir?”


 

SORU İÇ TÜZÜĞE AYKIRI BULUNDU

İlgili bakanlıklar ve Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığına sunulmasından 14 gün sonra önergeler toplu olarak iade edildi. 54 milletvekilinin Oktay, Gül ve Çavuşoğlu’na sunduğu 162 adet önergenin iç tüzüğe uygun olmadığı iddia edildi. İade gerekçesinde, önergelerdeki “Türkiye Cumhuriyeti, AİHM kararına uymak zorunda değil midir” sorusu için “Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular” yorumu yapıldı. Sorunun iç tüzük hükmüne uygun olarak düzenlenmesi halinde işleme alınacağı ifade edildi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com