Meclis’te ‘Fincancı tutuklandı, başınız göğe erdi mi’ sorusuna AKP’li sıralardan ‘erdi’ yanıtı

Meclis'te TTB Başkanı Fincancı'nın tutuklanmasına tepki gösteren HDP'li Gergerlioğlu'nun "Başınız göğe erdi mi?" sorusuna, AKP'li Oya Eronat'tan "Erdi" yanıtı geldi.

KRONOS 28 Ekim 2022 GÜNDEM

TSK’nın PKK’ya yönelik operasyonlarında kimyasal silah kullanıldığı iddialarının araştırılmasını söylediği için hedef gösterilen Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasına yönelik tepkiler devam ediyor. Ancak Fincancı’nın tutuklanmasına ilişkin Meclis’te tepki çeken bir diyalog yaşandı.

Fincancı’nın tutuklanması kararına karşı konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Şebnem Korur Fincancı tutuklandı. AKP MHP cumhur zulüm ittifakına sormak isterim, başınız göğe erdi mi?” sorusunu yöneltti.

Gergerlioğlu’nun bu sorusuna AKP sıralarından yanıt geldi. AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, “Erdi” ifadesini kullandı.

‘MEDYATİK ŞOV SONUCU TUTUKLANDI’

AKP’li Eronat’ın bu ifadesinin ardından konuşmasına devam eden Gergerlioğlu, değerli bir insan hakları savunucusunun “medyatik bir şov sonucu” tutuklandığını söyledi.


Gergerlioğlu şöyle devam etti:

“Bunu vicdan kaldırmaz arkadaşlar. Burada, aramızda birçok hukukçu var, bu sözler ifade özgürlüğü içindedir, bu çok nettir. Bir hekim, bir adli tıp uzmanı bu sözleri söylemiştir ve ifade özgürlüğü içindedir. Şimdi, niye tutukladınız? Yahu, hakkındaki medyatik infaz yapılırken yurt dışında olan bir hoca atlayıp Türkiye’ye geliyor, niye tutuklarsın yani tedbir nerede? Böyle bir şey de zaten görülmemiş fakat tutuklandı. Şimdi, bakın, AKP MHP ittifakına şunu söylüyorum: Yarın öbür gün insan hakları ihlaline uğrarsanız, işkenceye uğrarsanız Şebnem Hoca sizinle ilgili işkenceleri en objektif bir şekilde değerlendirecek bir akademisyendir, bir insan hakları savunucusudur.”

Gergerlioğlu’nun bu sözlerine karşılık AKP İstanbul Milletvekili Hasan Turan, “Aman kalsın” ifadesini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com