Medvedev: İngiliz birlikler Rus ordusu için meşru hedef olabilir

Rusya’nın eski devlet başkanı ve mevcut Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, Ukrayna’da bulunan İngiliz askeri eğitmenlerin ülkesi için “meşru hedef” olacağını açıkladı.

KRONOS 02 Ekim 2023 DÜNYA

Rusya Eski Devlet Başkanı Dimitri Medvedev yaptığı açıklamada, Ukrayna’da bulunan ve Ukrayna askerlerini eğiten İngiliz birliklerinin Rus ordusu için “meşru hedef” olacağını duyurdu.

Hâlihazırda Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Medvedev, “İngiltere’nin, Ukrayna’daki asker eğitim planları onları ‘meşru hedef’ haline getiriyor” ifadelerini kullandı ve “NATO ülkelerindeki önde gelen aptalların sayısı artıyor” dedi.

“ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI YAKLAŞIYOR”

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, Telegram uygulamasında yayınladığı bir gönderisinde öfkesini, yakın zamanda göreve gelmiş olan Britanya Savunma Bakanı Grant Shapps’a yöneltti. Shapps, bir gazete röportajında ​​Londra’nın, Ukrayna’ya askerî eğitmenler göndermenin yanı sıra Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ni Britanya’da veya diğer Batılı ülkelerde eğitmek istediğini ifade etmişti.

Rusya’nın eski lideri Medvedev ise Telegram’da yazdığı yazıda, “Bu durum, askerî eğitmenleri silahlı kuvvetlerimizin meşru hedefi haline getirecek… Acımasızca yok edileceklerini çok iyi anlıyorlar. Ve paralı askerler olarak değil, İngiliz NATO uzmanları olarak” ifadelerine yer vermişti.

Rus siyasetinde giderek daha savaş yanlısı ve Batı karşıtı bir figür haline gelen Medvedev aynı gönderide, “Alman savunma komitesinin telaffuz edilemeyen soyadına sahip başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann, dün Ukrayna’nın bölgedeki hedeflere saldırmak için uzun menzilli füzeler kullanma hakkına sahip olduğuna inandığını söyledi” dedi. Medvedev ayrıca, “Bunun uluslararası hukuka uygun olduğunu söylüyorlar. Pekâlâ, bu durumda füzelerin üretildiği Alman fabrikalarına yapılacak saldırılar da uluslararası hukuka tamamen uygun olacaktır. “Bu aptallar bizi aktif olarak Üçüncü Dünya Savaşı’na doğru itiyor” ifadelerini kullandı.

RISHI SUNAK, BRİTANYA SAVUNMA BAKANI İLE AYNI GÖRÜŞTE DEĞİL

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Grant Shapps’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Sunak, Ukrayna’ya askerî eğitmen gönderme konusunda acil bir planın olmadığını söyledi.

Sunak, Muhafazakâr Parti’nin Manchester’daki yıllık kongresinde gazetecilere verdiği demeçte, “Savunma Bakanı’nın söylediği şey, gelecekte bir gün bu eğitimin bir kısmını Ukrayna’da yapmamızın pekâlâ mümkün olabileceğiydi. Fakat bu uzun vadeli bir plan, şimdi ve burada değil. Mevcut çatışmada savaşmak üzere gönderilecek hiçbir İngiliz askeri yok” açıklamasında bulundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com