Mehmet Ağar dahil 19 sanıklı ‘Ankara JİTEM’ davasında tüm sanıklara beraat istendi

Bölge Adliye Mahkemesi'nin beraat kararını bozması sonrası görülen Mehmet Ağar, Korkut Eken ve Mahmut Yıldırım'ın da aralarında olduğu 19 sanıklı Ankara JİTEM davasında savcı sanıklar için beraat talep etti.

KRONOS 10 Mart 2023 GÜNDEM

‘Ankara JİTEM Davası’ olarak bilinen ve 1990’lı yıllarda 19 kişinin kaybedilmesi veya infaz edilmesine ilişkin, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da aralarında bulunduğu 19 kişi hakkında, ‘suç işlemek amacı kurulan silahlı örgüte üye olmak’ ve ‘adam öldürmeye iştirak etmek’ suçlarından Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada daha önce tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilmişti.

ANKA Haber Ajansı’ndan Gürkan Demirtaş’ın haberine göre; Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin bozma kararının ardından yeniden başlayan 19 sanıklı JİTEM Davası’na, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Davanın bugün yapılan duruşmasında savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, Ayhan Çarkın’ın itiraflarının güvenilir olmadığını ve bu beyanları kanıtlayacak herhangi bir delil bulunmadığını belirterek tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Sanık avukatı Sertaç Ekinci, savcılık mütalaasının ardından, müvekkilinin deprem bölgesinde olması sebebiyle esas hakkındaki mütalaaya karşı yazılı savunma yapmak için mahkemeden süre talep etti. Sanık ve sanık avukatlarının beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, süre taleplerini kabul ederek davayı 26 Mayıs’a erteledi.

19 FAİLİ MEÇHUL, 19 SANIK
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 1990’lı yıllarda 19 kişinin kaybedilmesi veya infaz edilmesine ilişkin, 20 Aralık 2013’te iddianame hazırlamıştı.


İddianameye göre sanıklar, Abdülmecit Baskın, Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan’ı öldürmekle suçlanmıştı.

KORKUT EKEN – MEHMET AĞAR – AYHAN ÇARKIN
İddianamede, Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven ve Muhsin Korman’ın ‘suç işlemek amacı kurulan silahlı örgüte üye olmak’ ve ‘adam öldürmeye iştirak etmek’ suçlarından cezalandırılması talep edilmişti

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com