Mehmet Aslantuğ, Ahmet Kaya’ya linç gecesini anlattı: Gözleri doldu, sarıldı…

TİP milletvekili adayı ve oyuncu Mehmet Aslantuğ, Ahmet Kaya'nın ülkeden ayrılmasıyla sonuçlanan linç gecesi için, "'Bu ülke, bu salon duygusunu ne sana ne bana ne de insanına yaşatmayacak. Bunların hiçbirini ciddiye alma’ mealinde şeyler söyledim, gözleri doldu, sarıldı" dedi.

KRONOS 05 Nisan 2023 GÜNDEM

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili adayı olan oyuncu Mehmet Aslantuğ, Ahmet Kaya’ya linç gecesinde yaşananları anlattı. Kaya’yla o gece yaşadığı diyaloğu aktaran Aslantuğ, “Ben bu kadar kirlenmiş bir zamanda, zeminde yaptığımı meziyet olarak konuşmayı bile zül kabul ettim” ifadesini kullandı.

Aslantuğ, TV100’de Candaş Tolga Işık’ın yayınına katıldı. Aslantuğ, Ahmet Kaya’nın sürgüne gitmesinin yolunu açan 1999’daki Magazin Gazetecileri Derneği’nin ödül törenindeki linç gecesini anlattı. Aslantuğ, o gece Kaya’ya destek veren sınırlı sayıdaki kişilerden biri olmuştu.

‘ORADA BÜYÜK BİR AYIP VAR’ 

Aslantuğ’un o geceye dair anlatımı şöyle:

“Gülten Hanım (Ahmet Kaya’nın eşi) yıllar sonra adımı anmış ve ‘Çok mutlu etti bizi‘ demiş. Ben bu kadar kirlenmiş bir zamanda, zeminde yaptığımı meziyet olarak konuşmayı bile zulüm olarak kabul ettim. Orada büyük bir ayıp var, yapılan şeyi iltifata gerek yok. Bakmamız gereken odaklanmamız gereken o ayıp. Hepsi özür diledi.

Arzum’a ‘Bana biraz izin ver’ dedim. O da anlamaya çalışıyor, şaşkın tabii salonda olandan bitenden. Ahmet Kaya’ya, ‘Bu ülke, bu salon duygusunu ne sana ne bana ne de insanına yaşatmayacak. Bunların hiçbirini ciddiye alma’ mealinde şeyler söyledim, gözleri doldu, sarıldı.”

‘ÇOKTAN DÜZELMESİ GEREKİRKEN BUGÜNLERE KALDIK’

Türkiye’nin o geceden sonra ileri gitmediğini kaydeden Aslantuğ, “Gerçekten insanların yorgun düştüğü ve çoktan bu işlerin düzelmesi gereken sürece girmeyip bugünlere kalmış olmamız… Çatal atma esnasında oradaydım. Bize denk gelmedi ama densizlikler oldu tabii. Psikolojik olarak, atmosfer başlı başına bir linç zaten yakışık alır mı?” şeklinde konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com