Mehmet Cengiz ‘Londra’da sokak satın aldı’ iddialarına cevap verdi

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in “Londra'da ailesi için sokak satın aldığı” iddia edildi. Şirket iddiaları yaptığı açıklama ile yalanladı.

KRONOS 08 Ocak 2022 GÜNDEM

Mehmet Cengiz ve patronu olduğu Cengiz Holding devletten aldığı ihalelerle adından en çok söz ettiren şirketlerin başında geliyor. Mehmet Cengiz bu kez çok farklı bir iddia ile gündeme geldi. Aydınlık Yazarı İsmet Özçelik Cengiz’in Londra’da sokak satın aldığını ileri sürdü. Cengiz iddiaları yalanladı.

AKP döneminde aldığı dev kamu ihaleleriyle bilinen Cengiz Holding’in iştiraki Eti Bakır A.Ş. Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisinin Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, Sabah gazetesi’ne İngiltere’de fabrika aldıklarını açıklamıştı. Aydınlık Gazetesi yazarı İsmet Özçelik de Mehmet Cengiz’in Londra’da sokak aldığını iddia etti.

Cengiz Holding’den sokak satın alma iddiaları üzerine şirketten açıklama yapıldı. İddiaların doğru olmadığını öne süren Cengiz Holding şunları belirtti:


HABERLER ASILSIZDIR

“Dünya Bankası’nın ‘dünyada devletten en çok ihale alan şirketler’ listesi, hatalı olduğuna dair yapılan itirazlar neticesinde bankanın resmi sitesinden kaldırılmıştır. Adı geçen listede; şirketlerin %100 pay sahibi olmadığı, sonradan dahil olduğu veya bazılarından çıktığı projeler göz ardı edilmiştir. Ayrıca yapım işi niteliğinde olmayan (yap-işlet-devret veya imtiyaz hakkı verilmesi vb) ihalelerde, sözleşme gereği şirketlerin kamuya ödemekle yükümlü olduğu meblağların da değerlendirmeye dahil edilmiş olması, listede yer alan diğer hatalı unsurdur. Kaldı ki tablo, tüm dünyadaki şirketleri değil sadece gelişmekte olan ülkelerdeki ihale alan şirketleri kapsamaktadır. Yine haberinizde yer alan Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in ‘Londra’da ailesi için sokak satın aldığı’ iddiası asılsızdır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com