‘Mehmet Şimşek boşuna uğraşmasın, ya iktidar değişecek ya da…’

Gazeteci Mehmet Tezkan: "Şimşek boşuna uğraşmasın yerel halk ikna olmaz… Yerel halkın güven duyması için büyük değişimin olması gerekiyor… Ya bu iktidar her alanda devrim niteliğinde köklü değişiklikler yapacak… Ya da iktidar değişecek…"

KRONOS 22 Nisan 2024 GÜNDEM

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ABD temaslarında yaptığı bir konuşmada, “Yerel halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz” demesi tartışmalara neden oldu. Şimşek’in Türkiye’deki vatandaşlardan “yerel halk” şeklinde bahsetmesi tepkilere neden olurken, Halk TV yazarı Mehmet Tezkan ise bakan için “Boşuna uğraşmasın yerel halk ikna olmaz” dedi.

Tezkan’a göre “yerel halkın güven duyması, kredi açması, geleceği umutla bakması için büyük değişimin olması gerekiyor… Eften püften değil, büyük değişim… Nasıl mı? Şöyle: Ya bu iktidar; ekonomiden eğitime, adaletten yönetim anlayışına, zihniyetinden topluma bakışına kadar aklınıza gelen her alanda devrim niteliğinde köklü değişiklikler yapacak… Ya da iktidar değişecek…”

AKP’nin artık topal ördek olduğunu belirten Mehmet Tezkan, yerel halkın neden ikna olmayacağını anlattı. Tezkan, “Güven yok da ondan… İktidar seçmenin açtığı krediyi har vurup harman savurarak tüketti. Yedi/sekiz yıldır söylediği hiçbir söz doğru çıkmadı… Yerel halk (!) artık nasıl güvensin ki… Yaklaşık sekiz yıldır, Türk lirasında kalan kazanır, dövize yatırım yapan batar diyorlar, tam tersi oldu. Dolara yatırım yapan zengin oldu. TL’de kalanın nefesi kokuyor” ifadelerini kullandı.

‘FİYAT KAVRAMINI BEYİNLERDEN SİLDİLER’

“Fiyat kavramını yok ettiler… Beyinlerden sildiler…” diyen Tezkan, şunları söyledi:

“Enflasyon denilen canavarın en hoşuna gittiği ortamdır. Fiyat kavramı ortadan kalkmışsa, herkes mal ve hizmetine tutturabildiği fiyatı biçebiliyorsa, o fiyat günden güne, kişiden kişiye değişiyorsa o ülke iflah olmaz… Enflasyon saltanatını sürdürür… Eskiden bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardı şimdi bir fincan kahvenin kırk farklı fiyatı var… Bu ortamda enflasyon düşer mi? Hayal kurmayalım!… Haziran ayında pik yapacak; yüzde 75’i göreceğiz. O da TÜİK rakamıyla… Sokakta enflasyon yüzde yüzü çoktan geçti…”

İktidarın buna karşın yapacak hiçbir şeyi olmadığını belirten Tezkan, şöyle devam etti:

“Temmuz ve ağustosta baz etkisinden dolayı yani geçen yıl olduğu gibi aylık artış yüzde dokuz olmayacağı için enflasyon düşmüş gibi olacak ya… İktidar bunu bekliyor. Bakın enflasyonu indirdik daha da indireceğiz diyerek destek sağlamayı, eski gücüne kavuşmayı ümit ediyor… Boş ümit… Boş hayal… Biliyorum; hayat hep böyle mi gidecek, devran ne zaman değişecek diye soracaksınız? Cevap vereyim… Yerel halkın güven duyması, kredi açması, geleceği umutla bakması için büyük değişimin olması gerekiyor… Eften püften değil, büyük değişim… Nasıl mı? Şöyle: Ya bu iktidar; ekonomiden eğitime, adaletten yönetim anlayışına, zihniyetinden topluma bakışına kadar aklınıza gelen her alanda devrim niteliğinde köklü değişiklikler yapacak… Ya da iktidar değişecek… İkisinden biri. Başka türlü olmaz…”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com