Borsa fenomeni SASA’ya Şimşek dopingi

Geçen yıl rekorlar kıran, akabinde sert düşen SASA Polyester'de yeni ralli. Mehmet Şimşek'in danışmanlık hizmeti verdiği SASA bir ayda yüzde 55 değer kazandı.

KRONOS 06 Haziran 2023 EKONOMİ

5 yıl aradan sonra yeniden Hazine ve Maliye Bakanı olarak kabinede görev alan Mehmet Şimşek, Borsa İstanbul’da SASA Polyester Sanayi Anonim Şirketi’ni (SASA) uçurdu.

Şimşek bakan olacağı güne dek SASA Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu’na danışmanlık hizmeti veriyordu.

Şimşek’in bakan olacağına dair haberlerin etkisi ile yükselişe geçen SASA sadece geçen hafta yüzde 25 değer kazandı. Şimşek’in bakanlık koltuğuna geçtiği ilk gün (5 Haziran Pazartesi) SASA’da günlük değer artışı yüzde 8’i buldu.

SASA’DA YÜKSELİŞ KALICI MI, DEĞİL Mİ?

Mehmet Şimşek’in bakanlık için isminin ilk defa telaffuz edildiği 15 Mayıs’ta 39 Türk Lirası (TL) seviyesindeydi.

6 Haziran Salı Türkiye saati ile 11.40’ta SASA 65,45 TL’ye yükseldi. Ancak uzmanlar kâr satışlarının başlaması hisse fiyatında sert düşüşler olabileceği ikazında bulunuyor.

SASA’nın son bir ayda yüzde 55 değer kazanması “Şimşek’in bakan olacağının çok daha önceden kararlaştırılmış olabileceğine” dair iddiayı teyit ediyor.

Şimşek’in bakanlığını coşku ile karşılayan BİST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününde yüzde 4 yükseldi.

ERDEMOĞLU HİSSENİN PAHALI OLDUĞUN SÖYLEMİŞTİ

SASA’nın patronu İbrahim Erdemoğlu 2022 yılında hissenin 180 Türk Lirası’na (TL) kadar yükseldiği günlerde “Yakınlarıma ‘Hisse çok pahalı, almayın’ diyorum.” çıkışı ile SASA’da çöküşün fitilini ateşlemişti.


 

2022 yılının ilk 9 ayında hisse fiyatı yüzde 1.500 değer kazanarak, 185 Türk Lirası’na (TL) kadar tırmanan SASA’nın piyasa değeri 22 milyar dolara kadar çıkmıştı.

O dönemde Koç ve Sabancı gibi iki büyük holdingi geride bırakan SASA, 17 Kasım 2022 tarihinden itibaren inişe geçti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com