Şimşek’e göre kredi kartı borçlarındaki patlamanın sebebi ‘ekonomik büyüme’

Sadece Temmuz ayında 180 bin kişi borcundan dolayı takibe düştü. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi kartı borçlarında yılın başından bu yana yaşanan yüzde 116'lık artışı, “güçlü ekonomik büyümeye” dayandırdı.

KRONOS 11 Ekim 2023 EKONOMİ

Seçim sonrası akaryakıt fiyatlarına sürekli zam gelmesi, takibinde de a’dan z’ye her şeyin pahalanması, vatandaşı geçinebilmek için kredi ve kredi kartı kullanımına mecbur bıraktı. Ancak geliri enflasyonla orantılı artmayınca, sadece Temmuz ayında 180 bin kişi borcundan dolayı takibe düştü.

İktidar, kredi kullanımı ve kredi kartı harcamalarını sınırlayıcı yeni düzenlemelere hazırlanırken, artan enflasyon ve eriyen alım gücü sonrası borçlanmaya yönelen vatandaşın başı ödeyemediği borçlarla dertte.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi kartı borçlarında yılın başından bu yana yaşanan yüzde 116’lık artışı, “güçlü ekonomik büyümeye” dayandırdı.

“GÜÇLÜ EKONOMİK BÜYÜME PERFORMANSI”
CHP Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever’in sorusunu yanıtlayan Şimşek, “Türkiye’de son 21 yılda kaydedilen güçlü ekonomik büyüme performansı ve yapısal dönüşüm ile birlikte vatandaşlarımızın kredi kartı ve kredi kullanımlarında artış görülmüştür” dedi.


Aliye Timisi Ersever

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bireysel kredi kartlarındaki borç bakiyesi yılın başından 29 Eylül’e kadar olan dönemde yüzde 116,2 oranında net 518,8 milyar lira artarak 965 milyar liraya ulaştı. Kredi kartı kullanımındaki artışı Meclis gündemine taşıyan CHP’li Ersever, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi sundu. Ersever, 2015 ile 2023 arasında yıllar itibariyle toplam kredi kartı sayısını ve aynı dönem için kişi başına düşen kredi kartı sayısını takibe düşen toplam borç miktarını, icra nedeniyle kredi kartı ve kredi kullanımına kısıt getirilen kişi sayısını sordu.

Şimşek, Ersever’e şu yanıtı verdi:

“HANE HALKI BORCUNIN MİLLİ GELİRE ORANI YÜZDE 11 SEVİYESİNDE”
“Türkiye’de son 21 yılda kaydedilen güçlü ekonomik büyüme performansı ve yapısal dönüşüm ile birlikte vatandaşlarımızın kredi kartı ve kredi kullanımlarında artış görülmüştür. Bu artışa rağmen hane halkı borcunun milli gelire oranı yüzde 11 seviyesindedir. Bu oran yaklaşık yüzde 57 seviyesinde hane halkı borçluluğu olan Avro Bölgesi ortalamasının oldukça altındadır.”

Şimşek, 11 Eylül’de yaptığı açıklamada, “Kredi kartları, bireysel kredi, taşıt kredisi ve ikinci konut kredisinde sadece faizleri artırarak değil, bankalar üzerinden kredi verme iştahını keserek de kredi büyümesini düşüreceğiz” demişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com