Mehmet Tezkan: Seçmen tek adam rejiminin ipini çekti

Halk TV yazarı Mehmet Tezkan: "Seçmen AKP’yi 22 yıl sonra birincilik tahtından indirerek 'yeter artık' dedi. Keyfi yönetimin… İtaat ve biat kültürünün… Oy vermeyene hizmet yok anlayışının… Parti devlet yönetiminin… AKP devletinin… Ilımlı otokrat rejimin ipini çekti."

KRONOS 01 Nisan 2024 GÜNDEM

Halk TV yazarı Mehmet Tezkan, CHP’nin büyük zafer elde ettiği yerel seçim sonuçlarının çok farklı mesajlar içerdiğine dikkat çekti. “Seçmen AKP’yi 22 yıl sonra birincilik tahtından indirerek ‘yeter artık’ dedi” ifadesini kullanan Mehmet Tezkan, “Keyfi yönetimin… İtaat ve biat kültürünün… Oy vermeyene hizmet yok anlayışının… Parti devlet yönetiminin… AKP devletinin… Ilımlı otokrat rejimin ipini çekti” dedi.

Bu seçimden sonra çok şey değişeğine vurgu yapan Tezkan, bunları şöyle sıraladı:

“Yargı bürokrasisi, güvenlik bürokrasisi, bakanlık bürokrasisi, ekonomi bürokrasisi artık eskisi gibi davranmayacak. Valiler, kaymakamlar AKP’nin valisi, AKP’nin kaymakamı gibi hareket etmeyecek. Çünkü birinci parti olan CHP’nin soluğunu enselerinde hissedecekler.

Siyasal muhalefetin güçlenmesi, sivil toplumun yeniden ayağa kalkmasını sağlayacak. Sorgulama, soruşturma, itiraz, protesto, hak arama kültürü yeşerecek… Milli Eğitim Bakanı okulları tarikatlara açamayacak. Taliban sevdalısı Diyanet İşleri Başkanı okullara rahatlıkla girip nesil yetiştirmeye soyunamayacak. Kapalı kapılar ardında gizli kapaklı yapılan ihalelere bürokratlar eskisi gibi gözü kapalı imza atmayacak/atamayacak.”

‘ŞAŞALI GÜNLERE DÖNÜŞ İMKANSIZ’

Herkesin bu sonucun AKP için sonun başlangıcı olduğunu gördüğünü aktaran Tezkan, “Siyasette düşmeye başladın mı, tutunmak zordur. Eskiye şaşalı günlere dönüş imkansızdır. Mayıs seçimleri öncesi sahte cennet yaratılarak, yaz aylarında enflasyonun düşeceği, en kötünün geride kaldığı söylenerek kaldırılan, aldatılan seçmen bedelini ödetti. AKP’yi tahtından indirdi. Erdoğan’a ‘ben senden vazgeçtim’ mesajı verdi. Memnun olmadığını açık ve net biçimde Saray’a iletti. Geçen hafta AKP’nin İstanbul mitingini değerlendirirken ‘Erdoğan’ın yıldızı İstanbul’da parlamıştı galiba İstanbul’da sönüyor’ demiştim. Yanılmamışım. İstanbul Erdoğan’a sırtını döndü. İmamoğlu’yla kucaklaştı” ifadelerini kullandı.

‘CHP SÜRECİ İYİ YÖNETİRSE İKTİDARIN KAPISI AÇILIR’

CHP’nin başarısına da dikkat çeken Tezkan, şöyle devam etti:

“CHP diğer parti seçmenini kendi çatısı altında konsolide etti. Muhafazakarı, mütedeyyini, liberali, sosyal demokratı, Kürt seçmeni, milliyetçi seçmeni sandıkta buluşturdu. İmkansız denilenin imkansız olmadığını kanıtladı. Büyük başarı… Güneydoğu’da DEM yine kuvvetli ama Türkiye geneline bakarsak CHP dışında güçlü bir parti kalmadı. Gelecek, DEVA, Saadet, İyi Parti yok olup gitti… Akşener intihar etmek istiyordu, seçmen yardımcı oldu!.. Aslında seçmen 6’lı masanın yapamadığını yaptı. AKP’ye karşı sandık masasında birleşti… CHP Genel Başkanı seçim sonrası yaptığı konuşmada da altını çizdi. CHP’nin üzerine büyük yük bindi. CHP yerel iktidar ama aynı zaman da muhalefetteki iktidar. Seçmenin iktidarı. Birinci parti… Bu ağır yük. Süreç iyi yönetilirse iktidarın kapısı açılır. Rehavet eskiye döndürür.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com