Merkel, Erdoğan’a Libya’dan asker çekmesinin ‘önemli bir işaret’ olacağını söyledi

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bugün yaptığı telefon görüşmesinde, yabancı askerlerin Libya'dan çekilmesinin "önemli bir işaret" olacağını, çünkü her iki liderin de ülkedeki yeni geçici hükümeti destekleme sözü verdiğini söylediği bildirildi.

KRONOS 05 Mayıs 2021 DÜNYA

FOTOĞRAF: AFP

Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında bugün gerçekleşen video konferans görüşmesine ilişkin Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu hususlara yer verildi: “Şansölye ve Türkiye Cumhurbaşkanı, Covid-19 salgını ve Suriye ve Libya’daki durum ve Kıbrıs sorunu üzerine Cenevre’de gerçekleşen son gayri resmi müzakereler de dahil olmak üzere çeşitli bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Şansölye ve Türkiye Cumhurbaşkanı, Suriye’deki muhtaç durumdaki halka yeterli insani yardım eriştirilmesinin devam ettirilmesi gerektiğini vurguladılar.

Her ikisi de, Başbakan Abdulhamid Dbeiba yönetimindeki yeni Libya geçici hükümetini, halkın ihtiyaçlarını temin konusunda iyileştirmelerde bulunması ve yıl sonu gerçekleşecek seçimlerin hazırlanması için desteklemeyi kabul etti. Şansölye, yabancı asker ve paralı askerlerin geri çekilmesinin erken başlamasının önemli bir işaret olacağını vurguladı.

Şansölye, AB ile Türkiye arasındaki kapsamlı ve yapıcı ilişkilerin önemini yineledi.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com