Merkez Bankası’ndan kritik döviz kararı

Faizi yüzde 8,50'den yüzde 35'e çıkaran Merkez Bankası doları dizginleyemedi. Bu defa bankalardaki KKM ve döviz hesaplarına müdahale edildi.

KRONOS 02 Kasım 2023 EKONOMİ

Merkez Bankası (TCMB) doları 30 Türk Lirası’nın (TL) altında tutabilmek için her gün yeni bir karara imza atıyor.

Dün bankaları TL mevduata geçiş hedeflerini tutturamayan bankalara ceza sopasını gösteren TCMB bugün de bankalardaki döviz mevduatı ve kur korumalı mevduat (KKM) munzam karşılık oranlarını artırdı.

KKM munzam (zorunlu) karşılık oranı yükseltildi ve döviz deposu için TL türüne ilave zorunlu karşılık oranı getirildi. TCMB son kararı ile bankacılık sisteminden 400 milyar TL’ye yakın likidite çekecek.

100 DOLARLIK DÖVİZ MEVDUATININ 30’U TCMB’YE

TCMB’nin Zorunlu Karşılıkları Hakkında Tebliğ’de değişiklik yapılmasına dair Tebliğ’i 2 Kasım 2023 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı.

Tebliğe göre, 6 aya kadar vadeli KKM’de zorunlu karşılık oranı 500 baz puan artırılarak, yüzde 30’a yükseltildi. 1 yıla kadar vadeli ile 1 yıl ve daha uzun vadeli KKM için zorunlu karşılık oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarıldı.


 

TCMB, eylül ayında 6 aya kadar vadeli KKM’de karşılık oranını yüzde 15’ten yüzde 25’e yükseltmişti. 1 yıl kadar vadeli ve 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için karşılık oranı ise, yüzde 5 olarak tespit edilmişti.

KKM’nin haricinde yabancı para mevduat/katılım fonu (döviz mevduatı) için zorunlu karşılık tutarları tüm vadelerde 100’er baz puan artırıldı.

PARA SİSTEMDEN ÇIKIP YASTIK ALTINA KAÇACAK

Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt döviz krizini aşamayan TCMB’nin bankaların elindeki dövize göz diktiğini belirtti.

Bozkurt, “Olmuyor, ne yapsalar dolarizasyon devam ediyor. ‘Bankada tutmayın, cezası var’ mealinde kararlarla dövizi ve altını yastık altına kendi elleri ile iterek, sistemi daha kırılgan hâle getirdiler.” ifadelerini kullandı.

TCMB’nin net döviz rezervi eksi (-)57 milyar dolara gerilemişti. Bankalarda döviz mevduatı tutarı 175 milyar dolar. KKM ise 3 trilyon TL (110 milyar dolar).

Döviz tevdiat hesapları ile KKM’ye dönük kararın alındığı gün serbest piyasada 1 Amerikan Doları 28,46 TL, euro 30, 17 TL, İngiliz Sterlini 34,55 TL ve İsviçre Frangı 31,40 TL.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com