Merkez Bankası Başkanı: Enflasyonda belirgin bir düşüşün eşiğindeyiz

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan enflasyonla ilgili yaptığı konuşmada, manşet enflasyonda belirgin bir düşüşün eşiğinde olunduğunu söyledi.

KRONOS 14 Mayıs 2024 EKONOMİ

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan

Katar’ın başkenti Doha’da 4. Katar Ekonomik Forumu başladı. Burada bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, enflasyonda yukarı yönlü risklerin farkında olduklarını ve enflasyonu düşürmek için adım atmaya hazır olduklarını söyledi.

“Manşet enflasyonda belirgin bir düşüşün eşiğindeyiz” diyen Karahan, enflasyonda uzun vadeli hedeflerinin yüzde 5 olduğunu kaydetti. Karahan, “Para politikamızı sıkı tutmak konusunda kararlıyız” dedi.

Karahan, kamuda tasarruf paketinin enflasyon konusunda kendilerine yardımcı olacağını savundu.

“2024’TE DAHA AZ BÜYÜME OLABİLİR”

Karahan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Enflasyonda yukarı yönlü risklerin farkındayız ve enflasyonu düşürmek için elimizden geleni yapacağız. Enflasyonda uzun vadeli hedefimiz yüzde 5. Biz para politikamızı sıkı tutmak konusunda kararlıyız. Türkiye ekonomisi geçen yıl güçlüydü ama büyüme iç talep destekli olarak gerçekleşti. 2024’te geçen yıla kıyasla daha az büyüme olabilir. Bizim şu anda sosyoekonomik refaha en büyük katkımız fiyat istikrarını sağlamak olacaktır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com