MB Başkanı Karahan umutlu: Liranın değer kazanmasını bekliyoruz

Arap Bankacılık Zirvesi’nde konuşan Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, "TL'nin reel olarak değer kazanmasını bekliyoruz" dedi.

KRONOS 24 Mayıs 2024 EKONOMİ

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Arap Bankacılık Zirvesi’nde yaptığı konuşmada “TL’nin reel olarak değer kazanmasını bekliyoruz” dedi.

Başkan Karahan, yapılan düzenlemelerin TL likiditesinin sterilize edilmesine, TL mevduata geçişin desteklenmesine ve aşırı kredi büyümesinin önlenmesine imkân sağlayacağını ifade etti.

‘ENFLASYON MAYISTA ZİRVEYE ULAŞACAK’

Karahan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Enflasyonun Mayıs’ta yüzde 75 ile zirveye ulaşmasını bekliyoruz. Manşet enflasyonda haziran ayı itibarıyla ciddi bir gerileme bekliyoruz. Aylık bazda enflasyon trendinin aşağı doğru gelmesini bekliyoruz.

Bankacılık sektörü dezenflasyon sürecinden en fazla fayda sağlayan sektör olacak. Normalleşme gerçekleştikçe bankaların bilançolarını yönetmelerinde daha fazla yük üstlenmeleri gerekecek. Bankacılık sisteminde TL mevduatının payı 2023 yılı Ağustos ayındaki yüzde 31 seviyesinden yüzde 45 seviyesine kadar yükseldi.

‘TL MEVDUATLARDA CİDDİ ARTIŞ GÖRÜYORUZ’

Sıkılaşmanın bankacılık sektörüne faydalı olacağını düşünüyoruz. Yüksek enflasyon ortamına rağmen bankacılık sektörü kârlılığını devam ettirebiliyor. TL mevduatlarda ciddi artış gözlemliyoruz

Katılım bankacılığının büyümesi için daha fazla alan var. Katılım bankacılığında büyümenin Türkiye ekonomisi üzerinde olumlu etkilerini görüyoruz.

Yaptığımız düzenlemeler, fazla TL likiditesinin sterilize edilmesine, TL mevduata geçişin desteklenmesine ve aşırı kredi büyümesinin önlenmesine imkân sağlayacak.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com