Merkez Bankası, dövizi oluruna bıraktı

SÜHAN MERİÇ 24 Ocak 2017

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2017 senesinin ilk toplantısından piyasanın beklentilerini karşılamaktan uzak kararlar çıktı.

Politika faizi olarak bilinen haftalık repo faizi yüzde 8’de sabit kaldı. Borçlanma faizi de yüzde 7,25 seviyesinde tutuldu.

Etkisini kaybeden faiz koridorunun üst bandı 75 baz puan yükselterek yüzde 8,5’ten yüzde 9,25’e çıkarıldı. Geç likidite penceresinden (GLP) borç verme faizi ise yüzde 10’dan yüzde 11’e yükseldi.

Kararlar piyasaları ikna etmedi. Dolar/TL ilk etapta 3,73’lerden 3,82’nin üzerine çıktı. Türkiye saati ile 20.00’de dolar/TL 3,77’den, euro/TL ise 4,06’dan işlem görüyor.

TL’NİN RİSKLERİ DAHA DA ARTTI

Uzmanlar, Merkez Bankası’nın referandum öncesi oy kaybettireceği endişesi ile faizleri artırmak istemediğini ve bu durumun TL’yi zayıflattığını kaydediyor.

Notu cuma açıklayacak.

27 Ocak Cuma günü Fitch’in Türkiye’nin notunu indirmesi halinde  1 dolar 4 TL eşiğine gelebilir. Enflasyonun yükselmesi gibi ağır neticeleri olan döviz artışı, Türkiye’de bir mânâda oluruna bırakıldı.

Ayrıca ABD’de Donald Trump’ın vergi indirimleri ile gelecek yüksek büyümeye bağlı faiz artışlarının Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerden sermaye çıkışını hızlandıracağı kaydediliyor. 417 milyar dolar dış borcun 80 milyar doları bir senelik vadede ödenecek olması da dolar talebini zinde tutan bir başka unsur.

Merkez Bankası’nın mevcut eğilimi yatırımcıda dövizde yönün yukarı yönlü olduğu kanaatini kuvvetlendiriyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com