Merkez Bankası faizi yüzde 19’a yükseltti, dolar 7,40 TL’nin altında

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu bugünkü toplantıda haftalık repo faizini yüzde 17'den yüzde 19'a çıkardı. Döviz kurları geriledi, Borsa İstanbul yükseldi.

KRONOS 18 Mart 2021 EKONOMİ

Naci Ağbal, TCMB Başkanlığı koltuğunda 4,5 ay oturabildi.

“Haftalık repo faizi” diye bilinen politika faizini yüzde 17’den yüzde 19’a çıkaran Merkez Bankası (TCMB) piyasadaki beklentilerin de üzerinde bir karara imza attı.

TCMB’nin faiz kararının etkisiyle dolar 7,52 TL’den 7,35 TL’ye indi. Euro ise 8,78 TL seviyesine geriledi. Borsa İstanbul (BİST) ise 100 endeksi yüzde 0,3 artarak 1.567 puana yükseldi. İstanbul Kapalıçarşı’da 24 ayar altının gramı 409 TL’ye kadar indi.

Kararın reel sektörün finansman maliyetini daha da artıracağını belirten Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, “Bundan sonra ne mi olacak?” sorusuna cevap verdi.

“DOLAR VE EURODA DİPTEN HERKES TOPLAYACAK”

Bozkurt, şahsi Twitter hesabında, “Bankaların 500 milyar liralık kredi riskinde her gün yeni bir bomba patlayacak. Faiz lobisi birkaç ay daha kaymak yiyecek. Reel sektör, esnaf, tüccar, çiftçi, işçi, memur kıvranacak. #Dolar ve euroda dipten herkes toplamaya devam edecek.” tespitinde bulundu.

TCMB Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Buna göre politika faizi 200 baz puan artışla yüzde 19 seviyesine çıkarıldı. Piyasanın beklentisi faizin 100 baz puan artırılması yönündeydi.

Karar metninde önden yüklemeli, güçlü bir sıkılaştırmaya karar verildiği belirtildi. İktisatçılar “önden yüklemeli” vurgusu enflasyonda artışın devam edeceğinin işareti olarak yorumladı.


 

TCMB’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile S-400 krizi ve Halkbank Davası başta olmak üzere pek çok başlıkta devam eden ihtilafların yol açacağı ilave risklere karşı döviz kurlarını aşağıda tutmaya çalıştığı belirtildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com